АНОНС: У Києві проведуть конференцію, присвячену паралелям історії Ірландії та України

Міжнародна конференція "Ірландія, Україна та імперії: Залежність. Конфлікт. Пам'ять" відбудеться 15-17 листопада.

Дві найбільші імперії світу – Британська і Російська/Совєтська – тривалий час правили ірландцями та українцями, і після здобуття незалежності обидві нації постали перед потребою подолання наслідків цього правління.

 

Як і перед необхідністю вирішення важливого питання: як осягнути страждання, утиски та неприродні людські втрати, не перебільшуючи при цьому почуття потерпілого. 

2014 року вторгнення Володимира Путіна в Україну розпочало війну на східній межі Європи, – якраз через 15 років після закінчення війни на її західній межі, в Ірландії.

Ці події, а також той очевидний факт, що досі обидві країни усе ще мінімально побутують в імперіологічних та пост/колоніальних студіях, актуалізують проблему наукового осмислення й обговорення українського та ірландського досвідів у широкій історичній і порівняльній перспективах. 

У фокусі конференції перебуватиме комплекс наукових проблем, пов'язаних із осмисленням місця і ролі імперського та колоніального дискурсів у історичному, демоґрафічному, соціальному, політичному, культурному й психологічному вимірах історії Ірландії та України.

Панельні дискусії в ході роботи конференції охоплюватимуть такі теми:

* Імперіологічні й постколоніальні студії в сучасних Ірландії, Україні та Світі: наративи, інституалізація дослідів.

* Великий голод в Ірландії (An Gorta Mоr) і Голодомор в Україні: компаративний аналіз.

* Культурний імперіалізм та проблема збереження національної мови і релігії.

* Імперська, антиколоніальна, гібридна ідентичності: феномени панування і неприйняття, відчуженості й опору.

* Національні, антиколоніальні рухи на ірландських та українських теренах у Британській і Російській/Совєтській імперіях.

* Взаємозв'язок між пануванням насильства та опором: приклади УПА та ІРА.

* Роль екстремістських імперських лоялістів у підтримці імперського панування: приклади Східної України та Північної Ірландії.

* Моделі історичної пам'яті в сучасних Ірландії та Україні.

Серед учасників дискусії: Colin Coulter (Ireland), Judith Devlin (Ireland), Darragh Gannon (UK), Володимир В'ятрович (Україна), Олександр Гладун (Україна), Evi Gkotzaridis (Greece), Олексій Гарань (Україна), Róisín Healy (Ireland), Geoffrey Hosking (UK), Stephen Howe (UK), Владислав Гриневич (Україна), Christine Kinealy (US), Станіслав Кульчицький (Україна), Hiroaki Kuromiya (USA), Алла Киридон (Україна), Ostap Kushnir (Poland), Taras Kuzio (UK), Dominic Lieven (UK), James McAuley (UK), Diarmuid Ó Giolláin (US), Микола Рябчук (Україна), Alfred Rieber (Hungary), Наталія Левчук (Україна) Joseph Ruane (Ireland), Людмила Гриневич (Україна), Andrzej Szeptycki (Poland), Лариса Якубова (Україна), Jennifer Todd (Ireland), Stephen Velychenko (Canada), Niall Whelehan (United Kingdom), Олександр Зайцев (Україна) та інші.

15–17 листопада

Початок: 15 листопада, п'ятниця, 9:00

Місце події: Актова зала Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України (бульвар Тараса Шевченка, 60, 11 поверх).

Вхід за попередньою реєстрацією:
ukraine.ireland.conference2019@gmail.com

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.