Астероїди чи вулкани? Нові дані про те, чому вимерли динозаври

Серед палеонтологів досі тривають суперечки про те, що саме призвело до раптового вимирання динозаврів 66 мільйонів років тому. Чи винне в цьому падіння астероїда? Чи справа все ж у катастрофічному виверженні великої кількості вулканів?

Про це пише ВВС. Україна.

 
Джерело: MARK GARLICK/SCIENCE PHOTO LIBRARY

Зараз група вчених дійшла висновку, що настав час дати остаточну відповідь на це питання.

"Вся справа в астероїді", - переконаний професор Пол Вілсон, який очолив групу дослідників, що вивчала нові дані про те, що відбувалося з кліматом на Землі у той період.

Аналіз хімічного складу донних відкладів у різних районах світового океану показав, що виверження величезних вулканів в Індії, яке відбувалося в той час, не могло призвести до змін клімату, яка потягнули б за собою масове вимирання видів.

Відомо, що вулканізм може призводити як до нагрівання, так і до охолодження атмосфери – це залежить від типу викидів. Приміром, величезні обсяги вулканічного попелу і пилу, викинуті вулканами в атмосферу можуть викликати помітне охолодження, як це було в Європі у 1815 році.

Деканські трапи в Індії дійсно були місцем масивних вулканічних вивержень упродовж багатьох тисяч років, які призвели до розлиття лавових потоків об'ємом у тисячі кубічних кілометрів. Проте вчені відкинули можливість того, що ці виверження призвели до зникнення динозаврів.

Щоб дійти таких висновків, міжнародна група вчених зі США та Європи вивчила дані, отримані під час буріння донних відкладів на півночі Атлантики.

"У глибоких шарах океанських відкладів багато залишків мікроскопічних морських організмів сімейства Foraminifera", - каже професор Вілсон.

"Якщо взяти приблизно чайну ложку цієї стародавньої глини, то у ній буде приблизно тисяча таких організмів. За складом їхнього хітинового покриву можна скласти уявлення про хімічний склад океанської води і її температуру, і тому ми отримуємо дуже детальну картину змін у навколишньому середовищі, які передували масовому вимиранню динозаврів", - додає вчений.

"Ми виявили, що наша модель змін клімату узгоджується з зафіксованими змінами температур тільки якщо визнати той факт, що вулканічні викиди парникових газів завершилися приблизно за 200 тисяч років до падіння астероїда".

"Варто визнати, що єдиною синхронною подією з цим масовим вимиранням є удар астероїда".

Знамениті прісні озера в Мексиці є промоїнами в осадкових породах, що заповнили метеоритний кратер
Знамениті прісні озера в Мексиці є промоїнами в осадкових породах, що заповнили метеоритний кратер
Джерело: MAX ALEXANDER/B612/ASTEROID DAY

* Вчені вважають, що астероїд діаметром до 12 км зіткнувся з Землею 66 млн років тому.

* Кратер, що виник внаслідок зіткнення, має розміри до 200 км і знаходиться на морському дні.

* На суходолі більша частина кратера заповнена вапняними породами, але його краї простежуються завдяки карстовим провалам.

* Вчені проводять буріння порід, що залишилися в кратері, з метою реконструкції удару.

* На їхню думку, удар астероїда міг призвести до глобального похолодання, здатного призвести до загибелі багатьох видів.


Дослідження кратера Чиксулуб діаметром 200 кілометрів, який переважно знаходиться на дні Мексиканської затоки, підтверджують, що астероїд, що згубив динозаврів, впав саме там.

Коли астероїд впав в районі півострова Юкатан, він спричинив цунамі висотою 50-100 метрів, а також пожежі на території сотень тисяч квадратних кілометрів. Окрім того, під час удару в атмосферу потрапили мільярди тонн уламків гірських порід.

Нещодавно з'явилися дані про те, що астероїд впав у районі, де було багато гірських порід з високим вмістом сірки. Коли ці породи випаровувалися після удару і були викинуті у верхні шари атмосфери, це мало призвести до швидкого і глибокого охолодження на всій земній поверхні.

Хоча період такого охолодження тривав відносно недовго, всього кілька мільйонів років, він призвів до вимирання багатьох рослинних і тваринних видів.

Палеонтологічні дослідження підтверджують, що динозаври, на відміну від птахів, не могли мігрувати в райони, де таких кліматичних змін не відбулося. На відміну від них, примітивні ссавці були здатні виживати у нових умовах, що призвело до їх розповсюдження в наступні геологічні періоди.

Як відбувалися парламентські вибори в Галичині 100 років тому?

Виборчий кодекс, який почав діяти в Україні з початку 2020 року, суттєво змінює принцип голосування, переведення голосів у мандати, нарізку округів, що, звісно, не омине і Львівщину. Це викликає певні історичні паралелі з 1907 роком, коли в Австро-Угорщині відбулася виборча реформа, яка суттєво змінила правила виборів у Галичині. Тоді використовувалася виключно мажоритарна виборча система, яка відтепер не використовується в Україні під час парламентських і місцевих вибрів до рад із кількістю виборців більше як 90 тисяч осіб

Акула пера у підпіллі. До дня народження Петра Федуна-"Полтави"

На пошук і ліквідацію однієї людини у 1951 році «совєти» кинули 4 574 офіцерів і солдатів, із них – 60 інструкторів із 110 службово-розшуковими собаками, 500 курсантів навчального загону МГБ, 230 автомашин. Ким був легендарний «Полтава», що на його пошуки спорядили кілька полків чекістів?

Година папуги. Діти пишуть Сталіну

Чапський чув, як тут кажуть: "То чорт дорогою іде". Нібито, якщо кинути у вихор сокирою — потече кров. Дивні тут забобони. Учора ті "чорти" вилися попід ногами і перебігали дорогу збудженим і усміхненим колегам Чапського. Він заздрив щастю колег, які вже пішли за колючий дріт і табірні мури у далекий, широкий світ.

Брати Шептицькі і єврейський народ. Частина І

Одним із вагомих епізодів у життєписі Митрополита Андрея Шептицького, як і в життєписі його молодшого брата бл. свщмч. Климентія — Праведника Народів Світу, є їхня участь у порятунку галицьких євреїв у часи Голокосту. Більшість інформації черпаємо зі спогадів очевидців, Порятунок євреїв — спільна справа братів, як і діяльність, спрямована на погашення антисемітських настроїв у тодішньому суспільстві, хоча більшість документів підписана самим Митрополитом. Парадокс у тому, що о. Климентій Шептицький був визнаний «Праведником народів світу» за порятунок євреїв у часи Голокосту, натомість заслугам Митрополита Андрея у такому визнанні було відмовлено.