Названо лауреатів Шевченківської премії 2023 року

Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка оприлюднив прізвища переможців у номінаціях "Література", "Публіцистика, журналістика", "Літературознавство і мистецтвознавство", "Музичне мистецтво", "Кіномистецтво"

Список лавреатів у різних номінаціях опублікували на сайті Комітету премії.

Цьогоріч оголошення лавреатів вперше за історію премії відбулося не 9 березня в день народження Тараса Шевченка.

Література 

Премію присудили Катерині Калитко за збірку поезій "Орден мовчальниць". "Орден мовчальниць" — збірка поезій Катерини Калитко, видана 2021 року у видавництві Meridian Czernowitz.

Літературознавство і мистецтвознавство

Премію присудили Михайлові Назаренку за книжку "Крім "Кобзаря". Антологія української літератури. 1792-1883" у двох частинах

Публіцистика і журналістика

Премію присудили Віталію Портнікову за "публіцистичні статті та виступи останніх років".

Музичне мистецтво

Премію присудили Компаніченку Тарасу, Бережнюку Максимові, Данилейку Северинові, Криськові Ярославу, Охрімчуку Сергієві , виконавцям гурту "Хорея Козацька" за авдіоальбом "Пісні Української революції".

Кіномистецтво

Премію присудили  Ірині Цілик за стрічку "Земля блакитна, ніби апельсин".

Національна премія України імені Тараса Шевченка заснована 1961 року. Вона є найвищою в Україні творчою відзнакою за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Кожного року може бути присуджено не більше семи Національних премій, а нагородити особу можна один раз за життя. Присуджує відзнаку президент України на підставі рішення комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.

 

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.