Книжкові заходи, які відбудуться у "Тюрмі на Лонцького"

Під час Форуму видавців у "Тюрмі на Лонцького" відбудеться ряд заходів, присвячених таємницям історії та історії таємниць.

Центр досліджень визвольного руху, Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького" за підтримки "Історичної правди" та ТСН.ua запрошують на присвячені історії заходи в рамках 18-го Форуму видавців у Львові.

16 ВЕРЕСНЯ, п'ятниця

11:00 - 12:30

Презентація книги Володимира В'ятровича "Друга польсько-українська війна. 1942-1947"

Місце: Львівський національний університет ім. І. Франка, дзеркальна зала (2-й поверх), вул. Університетська, 1

Учасники: кандидат історичних наук Володимир В'ятрович, доктор історичних наук, професор Юрій Шаповал, директор Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" Руслан Забілий, доктор історичних наук, професор  ЛНУ ім. І. Франка Леонід Зашкільняк, директор Видавничого дому "Києво-Могилянська академія" Віра Соловйова.

Організатори: Видавничий дім "Києво-Могилянська академія", Центр досліджень визвольного руху

13:00 - 14:00, 16 вересня, п'ятниця

"Звідки ми дізнаємося про історію?" Дискусія з Арсенієм Рогінським, істориком, правозахисником, головою правління Товариства "Меморіал", Росія.

Місце: Національний музей-меморіал "Тюрма на Лонцького" (2-й поверх), вул. С. Бандери, 1 (вхід із вул. К. Брюллова)

Учасники: Арсеній Рогінський, Володимир В'ятрович, Мирослав Маринович, Руслан Забілий, Георгій Касьянов, Андрій Портнов та ін. Модератор Борис Долгін ("Полит.ру")

Організатор: стенд "Книги Росії"

15:00 - 16:00, 16 вересня, п'ятниця

Презентація книги Володимира В'ятровича "Історія з грифом "Секретно""

Місце: Національний музей-меморіал "Тюрма на Лонцького"

Учасники: кандидат історичних наук, директор Архіву Служби безпеки України (2008-2010) Володимир В'ятрович, громадський діяч, політв'язень і один із героїв "Історії з грифом "Секретно" Ірина Калинець, директор Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" Руслан Забілий.

Організатори: Центр досліджень визвольного руху, Мистецька агенція "Наш формат"

16:00 - 17:00, 16 вересня, п'ятниця

Презентація книги Нормана Наймарка "Геноциди Сталіна"

Місце: Національний музей-меморіал "Тюрма на Лонцького"

Учасники: доктор історичних наук, професор Юрій Шаповал, кандидат історичних наук Володимир В'ятрович, директор Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" Руслан Забілий, науковий співробітник Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" Ігор Дерев'яний, директор Видавничого дому "Києво-Могилянська академія" Віра Соловйова.

Організатор: Видавничий дім "Києво-Могилянська академія"

17 ВЕРЕСНЯ, субота

12:00 - 13:00, 17 вересня, субота

Презентація книги Олександра Зайцева, Олега Бегена та Василя Стефаніва "Націоналізм та релігія. Греко-Католицька Церква та український націоналістичний рух у Галичині (1920-1930 рр.)"

Місце: Музей-меморіал "Тюрма на Лонцького"

Учасники: кандидат історичних наук, доцент Українського католицького університету Олександр Зайцев, історик, викладач Українського католицького університету Олег Беген, науковий співробітник Центру досліджень визвольного руху Василь Стефанів, проректор Українського католицького університету Олег Турій, голова вченої ради Центру досліджень визвольного рухуВолодимир В'ятрович.

Організатори: Український католицький університет, Центр досліджень визвольного руху.

13:00 - 14:00, 17 вересня, субота

Автограф-сесія Володимира В'ятровича

Місце: Палац мистецтв, стенд Видавничого дому "Києво-Могилянська академія" № 207

14:00 - 15:00, 17 вересня, субота

Презентація книги Олександра Зінченка "Година Папуги"

Місце: Національний музей-меморіал "Тюрма на Лонцького"

Учасники: історик Олександр Зінченко, головний редактор "Історичної правди" Вахтанг Кіпіані, історик Володимир В'ятрович.

Організатори: редакція "Історичної правди", видавництво "Дух і літера", посольство Республіки Польща, Центр досліджень визвольного руху.

15:00 - 16:00, 17 вересня, субота

Презентація Центру досліджень визвольного руху: "Нові видання з історії українського визвольного руху: дослідження, біографії, спогади, документи"

Історики Центру досліджень визвольного руху представлять найновіші видавничі проекти та проведуть дискусію на актуальні теми досліджень українського минулого.

Місце: Музей-меморіал "Тюрма на Лонцького"

Учасники: голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху Володимир В'ятрович, науковий співробітник Центру досліджень визвольного руху Марта Гавришко, в. о. директора Центру досліджень визвольного руху Василь Стефанів, директор Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" Руслан Забілий, старший науковий співробітник Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" Ігор Дерев'яний.

Організатор: Центр досліджень визвольного руху

16:00 - 17:00, 17 вересня, субота

Презентація книг Олександра Іщука із серії "Події і люди" видавництва "Літопис УПА"

Місце: Національний музей-меморіал "Тюрма на Лонцького"

Учасники: кандидат історичних наук, керівник наукового відділу Архіву Служби безпеки України Олександр Іщук, історик та краєзнавець, науковий співробітник Центру досліджень визвольного руху Ігор Марчук, президент БФ "Літопис УПА" Микола Посівнич, голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху Володимир В'ятрович.

Організатори: Благодійний фонд "Літопис УПА", Центр досліджень визвольного руху

18 ВЕРЕСНЯ, неділя

10:00 - 12:00, 18 вересня, неділя

"Архіви для суспільства". Круглий стіл

Місце: Музей-меморіал "Тюрма на Лонцького"

Учасники: Арсеній Рогінський, Володимир В'ятрович, Мирослав Маринович, Руслан Забілий, Георгій Касьянов, Андрій Портнов, С. Іванов, Олександр Іщук та ін. Модератор Борис Долгін ("Полит.ру").

Організатор: "Книги Росії"

13:00 - 14:00, 18 вересня, неділя

Презентація книги книги Романа Коваля "М. Гаврилко: і стеком, і шаблею"

Місце: Музей-меморіал "Тюрма на Лонцького"

14:30 - 16:30, 18 вересня, неділя

"Книга як предмет винаходу". Публічна лекція Сергія Іванова

Модератор: Борис Долгін ("Полит.ру")

Місце: Музей-меморіал "Тюрма на Лонцького"

Детальний перелік заходів читайте тут.

Як Україна відбудовувала Крим після війни і депортації

Жодного "подарунка Хрущова" не було. У 1954 році на прохання Кремля Україна взялася рятувати зруйнований війною і украй занедбаний Російською РФСР Крим - із розваленою економікою і депортованим населенням.

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.