Декор на львівських кам'яницях обвалюється (ФОТО)

Старовинний декор 188 будинків на 67 вулицях Львова перебуває в аварійному стані.

На шести будинках декор уже обвалився, повідомляють експерти Центру правових та політичних досліджень "СІМ".

“Гостро аварійний стан декору будівель Львова вимагає термінового реставраційного втручання, - йдеться у моніторинговому звіті центру щодо стану старовинного автентичного декору будинків Львова, котрі входять до зони ЮНЕСКО та Державного історико-архітектурного заповідника Львова. - Зволікання не лише призведе до безповоротної втрати національного надбання, а й становить пряму загрозу життю і здоров’ю перехожим у разі обвалу".

 

“На жаль, у процесі фотофіксації термін "пізно" ствердився для декору будинків № 45 на пл. Ринок, № 37 по вул. Личаківській, № 8 у Кривій Липі, № 3 по вул. Руській, №42 на Дорошенка, №1 на Винниченка, а для будинків, зазначених у переліку, переданому Управлінню охорони історичного середовища, "пізно" може стати вже сьогодні” – зазначила експерт Христина Процюк.

Центр “СІМ” просить міську владу терміново розпочати опрацювання проекту програми збереження декору старовинних кам’яниць.

 

“Наша громадська робота не замінить професійних будівельних обстежень, котрі мають бути проведені державою, - говорить керівник програми моніторингу державної пам'яткоохоронної політики Центру “СІМ” Ярина Ясиневич. - Як приклад – на вулиці Руській обвалися декор, який візуально не виглядав аварійним”.

За словами Ясиневич, минулого року громадянські активісти за 2 місяці виявили 33 аварійні об'єкти лише на вулицях, прилеглих до площі Ринок, і подали відповідні клопотання до міської влади: "Нам навіть відповіли, що планують передбачити їх реставрацію у бюджеті 2011 року, про що додатково повідомлять у першому кварталі. Рік завершується – жодної відповіді”.

 

Центр "СІМ" звернувся до органів місцевого самоврядування, обласної і міської депутатських комісій з питань культури, віце-президента української філії міжнародної організації зі збереження пам'яток ІКОМОС із пропозицією розробити комплексну програми моніторингу та збереження історико-архітектурного середовища історичних вулиць Львова, яка б передбачала фіксацію та реставрацію автентичного декору.

Як Україна відбудовувала Крим після війни і депортації

Жодного "подарунка Хрущова" не було. У 1954 році на прохання Кремля Україна взялася рятувати зруйнований війною і украй занедбаний Російською РФСР Крим - із розваленою економікою і депортованим населенням.

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.