Знайшли архів СБ ОУН, який пролежав у землі 65 років

Тисячу архівних документів Служби безпеки ОУН, датованих 1949 роком, знайшли в Тернопільській області. Протоколи допитів, списки полеглих, вишкільні матеріали, дослідження роботи польської і радянської спецслужб.

Про це повідомляють "Стожари" з посиланням на прес-службу Тернопільської ОДА.

Дослідники розповідають, що стан збереженості документів різний - від поганого до задовільного.

Окрім того, закопані в землі архіви потребують термінової реставрації, тому, що за рік-два вони розсиплються.

Документи були в бідоні, в який потрапила вода, тож велика частина знайденого архіву становить суцільну вологу масу, з якою потрібно буде особливо обережно працювати. А деякі матеріали узагалі роз‘їла іржа".

Після реставрації архів буде впорядкований, описаний та оцифрований. Весь процес може зайняти як мінімум рік. Кожен відреставрований документ одразу закидуватимуть на сайт, аби усі охочі, в тому числі й історики, могли ознайомитись з новою інформацією щодо роботи служби безпеки ОУН та дізнатись імена загиблих родичів.

 Бідон із документами було знайдено в лісі поблизу села Куропатники

"На глибині 30 сантиметрів знайшли бідон. Схожий на радянський, в якому молоко тримали, але німецький, залізний. Одна стінка вже проржавіла", - згадує чоловік, який відкопав архів.

"Тут є багато некрологів, тоому дуже важливо зберегти кожен із них, - зазначив науковий співробітник музею "Тюрма на Лонцького" Андрій Усaч. - Люди, які втратили своїх рідних, зможуть дізнатися коли і як вони загинули. Також там є і унікальні патріотичні видання, як-от журнал "Шевченківець", 47-го року. Це перший і, очевидно, єдиний випуск".

Дивіться також:

Онлайн вивісили шифри і коди ОУН(б). ФОТО

В інтернет виклали знайдений у церкві архів ОУН(м)

Дослідження ідеолога ОУН про фашизм. ОНЛАЙН

Оцифровано архівні щоденники бійців УПА

Інші матеріали за темою "Архіви"

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.