Спецпроект

В Мінську відкрили оновлений музей Великої вітчизняної. ФОТО

У Мінську відкрили оновлену експозицію Білоруського державного музею Великої вітчизняної війни.

На відкритті музею побувала Гістарычная праўда.

Старий Музей ВВВ вимагав "модернізації відповідно до сучасних музейних трендів", наголошують білоруські журналісти.

Над оновленим музеєм - червоний прапор

У перший день подивитися на музей прийшло дуже багато людей. Миттєво утворилися черги ...

Прейскурант. 1000 білоруських рублів = 1 грн

Попередня експозиція створювала враження, що це музей історії партизанського руху в окупованій нацистами Білоруській РСР - через сильний акцент, зроблений на "народних месниках".

 

У новому музейному комплексі партизанська складова хоч і значна, але все ж більш гармонійно вписана в загальний контекст.

1 вересня 1939 року...
...17 вересня 1939 року

Лише побіжно згадується про участь жителів Західної Білорусі в Вересневій кампанії 1939 року. Разом із тим тоді мундири Війська Польського на себе одягли 70 тисяч білорусів і багато з них загинули в ході запеклих боїв з нацистами, зазначає видання.

Зразок етикетки до експонату

Особливий інтерес викликає "розповідь" про життя в БРСР в 1940-1941 роках. Відвідувачам за допомогою інтерактивного меню пропонують подивитися унікальну архівну хроніку, що розповідає про життя в областях (в тому числі і новоприєднаних) радянської Білорусі:

 Натискаєш на карту - і на екрані хроніка, що розповідає про життя відповідного регіону

Видання наголошує, що хотілось б в оновленій експозиції побачити більше експонатів з 1920-30-х років, коли Західна Білорусь перебувала у складі польської держави.

У партизанській зброярні

"Так, це не радянська історія, але така доля нашої Білорусі, яка майже цілих 20 років була розділена між Другою Річчю Посполитою та СРСР, - зазначає "Гістарычная Праўда". - Але від цього історія Західної Білорусі та її жителів не перестала бути нашою, білоруською історією".

 Радянські мінометники

На думку, головним плюсом нового музею стали чудово зроблені діорами, що розповідають про різні етапи війни, і величезна кількість оригінальних зразків і копій військової техніки воєнних років.

Фігури союзників по антигітлерівській коаліції. Це американець, є ще француз і британець, поляка немає

Як відомо, на відкритті оновленого музею ВВВ в Мінську був присутній президент РФ Владімір Путін, який заявив, що учасники Другої світової війни в Білорусі воювали за єдність білорусів і росіян.

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.