Російська нацгвардія повертає найменування частин військ НКВД

Федеральна служба військ Національної гвардії РФ повертає своїм частинам радянські нагороди часів Другої світової війни і почесні найменування Внутрішніх військ НКВД-МВД.

Рішення про це вже ухвалено, а ініціативу запропонували ветерани, повідомляють "Известия". Зараз у відомстві складають список батальйонів, загонів, полків, бригад і дивізій, яким буде повернуто радянські регалії.

"Повернення нашим підрозділам імені Дзержинського — це, передусім, прохання наших ветеранів, — повідомив "Известиям" командувач ФСВНГ генерал-полковник Сергій Меликов. — Багато з них служили і виконували бойові завдання саме як "дзержинці". Коли вони звертаються з відповідними клопотаннями до керівництва ФСВНГ, ми їхні прохання залишити без уваги не можемо".

Першим на черзі є Саратовський інститут Росгвардії, якому знову нададуть ім’я Фелікса Дзержинського. Його повна назва звучатиме як "Саратовський військовий червонопрапорний інститут ім. Дзержинського Ф. Е.".

Саратовське військове училище відкрилося в 1932 році як школа з підготовки командирів-прикодонників. Пізніше навчальний заклад став готувати офіцерів Внутрішніх військ, а в 1966 році йому присвоїли найменування "імені Дзержинського Ф. Е.". У 1982 році училище нагородили орденом Червоного парапора.

Загалом, військовим історикам ще доведеться провести копіткі дослідження, аби встановити, які саме частини і з’єднання Внутрішніх військ НКВД були попередниками формувань сучасної Росгвардії.

Прихильники цього рішення аргументують його потребу ще й тим, що війська НКВД (зокрема, 10-та дивізія і Окрема армія НКВД) добре проявили себе в бойових діях на фронтах німецько-радянської війни:  під час Сталінградської битви в 1942 році, битви на Курській дузі 1943 року тощо.

Нагдаємо, Федеральну службу військ Національної гвардії Російської Федерації (Росгвардія) було створено 5 квітня 2016 року на основі Внутрішніх військ МВС РФ. Попередником ВВ МВС РФ були Внутрішні війська (внутрішня охорона) НКВД-МГБ-МВД СРСР.

Чорнобильська катастрофа. Смерть тисяч людей заради виживання радянського режиму

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 37 років тому – у 1986 році. Тодішній комуністичний режим до останнього намагався приховати інформацію про масштаби забруднення території та опромінення радіацією людей. Приховував не тому, що розумів масштаби і наслідки катастрофи. А тому, що влада завжди так працювала і показувала СРСР як найкращу в світі державу, в якій ніяких катастроф ніколи не відбувається

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.