У Києві відкрилася виставка "Велика війна поляків 1914—1918"

10 листопада, напередодні Дня незалежності Польщі, в Києві відкрилася виставка "Велика війна поляків 1914—1918".

Експозиція, приготована Музеєм історії Польщі, розповідає про долі поляків під час Першої світової війни, повідомляє сайт dzieje.pl

"Ми готуємоя до сотої річниці відновлення незалежності. Виставка, яку ми зараз відкриваємо в Києві, є, власне, урочистим початком", — розповіла Катажина Вензовська, в. о. директора Польського інституту в Києві, який привіз виставку.

Заступник посла Республіки Польща Яцек Жур зазначив, що завдяки виставці українці можуть краще пізнати історію Польщі. "Дуже важливо, щоб така виставка з’явилася в Києві, тому що треба показувати істотний фрагмент історі, бо це служить ліпшому пізнаванню поляків й українців", — зазначив він.

 

"Велику війну поляків" показують в музейній частині Софійського собору. Експозицію презентували заступник директора Музею історії Польщі Анна Пекарська і один з авторів її концепції Міхал Шукала.

"Виставка оповідає про участь поляків у Першій світовій війні і боротьбі поляків за нехалежність в арміях трьох загарбницьких держав", — розказала Пекарська.

На виставці представили також поштівки, графіки та пропагандистські плакати зі збірки Музею історії Польщі, які присвячені долі польського населення і відновленню незалежності.

Виставка діятиме до 3 грудня за адресою: Київ, національний заповідник "Софія Київська" (вул. Володимрська, 24).

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.