Видання «Майн Кампф» у Польщі викликало дискусії серед істориків і бурхливу реакцію в Росії

У Польщі кілька днів тому у видавництві Bellona вийшла критична версія книги «Майн Кампф» Адольфа Гітлера з близько 2 тис. приміток та пояснень.

Публікація книги нацистського лідера викликала неоднозначну реакцію в Польщі, на неї відреагували також в МЗС Росії, передає власний кореспондент Укрінформу.

 

"Майн Кампф" показує джерела німецького нацизму, людожерської системи, яка принесла кількадесят років тому смерть десяткам мільйонів людей і багато нещастя і страждань.

Думаю, що критичне видання цієї книги не повинно викликати негативну реакцію, якщо ведеться дискусія в середовищі істориків, якщо це – критичне видання",- заявив в ефірі Польського радіо Президент Інституту національної пам'яті Польщі Ярослав Шарек.

Іншу думку з цього приводу має польське товариство імені Яна Карського, завданням якого є, зокрема, протидія проявам антисемітизму, ксенофобії, дискримінації за національною ознакою.

У заяві товариства підкреслюється, що видання цієї книги викликає здивування й обурення. "Ми не бачимо жодних ґрунтовних й історичних причин публікувати цей психопатичний маніфест, який підштовхнув до злочину проти людяності мільйони німців та їх союзників-колаборантів",- йдеться в заяві товариства.

Польський історик, професор Войцєх Рошковський заявив, що видання цієї книги можуть використати вороги країни, які лише чекають приводу аби завдати удару по Польщі. На його думку, політичні втрати для країни від публікації "Майн Кампф" можуть бути значні. Таким чином він прокоментував негативну реакцію на публікацію книги з боку МЗС Росії.

Під час брифінгу для ЗМІ в минулий четвер речниця МЗС РФ Марія Захарова заявила, що публікація книги Гітлера у Польщі є черговим проявом фальсифікації історії Варшавою, яка "воює з радянськими пам'ятниками", але не знаходить нічого поганого у публікації книги, в якій обґрунтовувалося знищення, між іншими, і польського народу.

Критичну версію "Майн Кампф" з близько 2 тисячами уточнень та пояснень до оригінального тексту Гітлера підготував польський історик Цезарій Круль. Він запевнив, що публікація книги є насамперед науковим матеріалом, спрямованим для істориків, а не широкого загалу.

Нинішнє видання книги Гітлера у Польщі не рекламуватимуть для збільшення продажу. Крім того, ціна "Майн Кампф" має бути дуже високою, аби не приваблювати пересічного читача.

На сайті видавництва Bellona книгу "Майн Кампф" зараз можна придбати за 150 злотих (понад 1,1 тис. грн).

У Польщі книга Гітлера вже видавалася в 1992 та 2005 роках.

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.