7 квітня в історії

30 - напередодні юдейського свята Пасхи, перед міськими воротами Єрусалима розп'ятий на хресті Ісус із Назарета (або 3 квітня 33 р.)

1348 - у Празі засновано Карлів університет, один із найстаріших у Європі, перший слов'янський університет

1652 - голландець Ян ван Рібек заснував на півдні Африки форт Кейптаун

1738 - Папа Климент XII особливою буллою звинуватив „вільних каменярів" - франкмасонів - у лицемірстві, єресі, збоченнях, таємничості тощо; винним у приналежності до масонства загрожувало відлучення од католицької церкви

1795 - у Франції прийнято закон, за яким основною одиницею довжини став метр

1827 - англійський фармацевт Джон Уокер уперше продав винайдені ним сірники

1880 - народився Олександр Богомазов, художник, засновник українського кубофутуризму, автор трактату "Живопис і елементи"

1893 - народився Аллен Даллес, американський державний та політичний діяч.
Керівник секретних служб США у Європі під час ІІ Світової війни, директор ЦРУ в 1953-1961 рр.

1907 - народився Ле Зуан, державний і політичний діяч Соціалістичної Республіки В'єтнам.
Один із засновників Комуністичної партії Індокитаю, в 1960-1986 рр. - генеральний секретар (спочатку - перший секретар) ЦК Компартії В'єтнаму

1915 - народилася Біллі Холідей (Елеонора Маккей (Фейган)), американська джазова співачка, перша видатна джазова вокалістка

1917 - запровадження Тимчасовим урядом державної хлібної монополії в Росії

1919 - народився Омелян Пріцак, український історик, мовознавець, філолог-орієнталіст.
Організатор української науки у світі, засновник і довголітній директор Українського наукового інституту Гарвардського університету, співзасновник Міжнародної асоціації україністів, редактор багатьох наукових часописів (на еміграції у США)

1926 - третя спроба замаху на життя італійського лідера Беніто Муссоліні.
Донька ірландського пера Вайолет Гібсон стріляла в нього з близької відстані, але куля лише зачепила ніс диктатора

1927 - американський учений Герберт Айвс продемонстрував перший у світі відеотелефон (зображення приймалося лише однією стороною)

1930 - в СРСР видано указ про розширення системи трудових таборів; їх передано в підпорядкування Головному управлінню таборів (ГУЛАГ) у складі ОГПУ

1935 - постанова ЦВК та РНК СРСР "Про заходи боротьби зі злочинністю неповнолітніх" - запровадження кримінальної відповідальності з 12 років

1939
- напад фашистської Італії на Албанію

1943 - швейцарський хімік Альберт Гоффман синтезував ЛСД

1943 - на Тернопільщині німцями розстріляно близько 1100 євреїв з гетто в Теребовлі, близько 1000 - в Збаражі та близько 700 - у Скалаті

1946 - заснована Кенігсберзька область у складі РРФСР, нині - Калінінградська область РФ (відійшла Радянському Союзу від Східної Пруссії за рішенням Потсдамської конференції)

1948 - набув чинності статут Всесвітньої організації охорони здоров'я (привід для відзначення Всесвітнього дня здоров'я)

1963 - Югославія проголошена соціалістичною республікою

1969 - символічна дата народження інтернету - публікація RFC 1 під назвою "Host Software"

1977 - у Карлсруе члени терористичної організації "Фракція Червоної армії" (РАФ) убили прокурора ФРН Зігфріда Бубака

1989 - у Норвезькому морі затонув радянський атомний підводний човен "Комсомолець", 42 моряки загинуло

Човну К-278 «Комсомолець» належить абсолютний рекорд глибини занурення серед підводних човнів — 1027 м



1992 - сформовано i почало функцiонувати командування Вiйськово-морських сил України

1992 - у Києві почався дводенний І з'їзд Спілки художників України, на якому було схвалено статут Спілки

1993 - у Києві почався 1-й чемпіонат України з хокею

1994 - початок геноциду тутсі в Руанді: хуту вбили прем'єр-міністра країни Агату Увілінгіїману, її чоловіка і ще кількох цивільних осіб, а також десятьох бельгійських миротворців із контингенту UNAMIR (їх спочатку кастрували, потім статеві органи кожного солдата запхали йому до рота, а застрелили лише після наступних жорстоких тортур та знущань). Надалі за три місяці хуту вбили від 800 тис. до 1 млн. тутсі

1994 - організація InterNIC зареєструвала національний російський домен .ru

1995
- президент України Леонід Кучма видав указ "Про створення державної скарбниці"

1997 - президент України Леонід Кучма підписав указ про відставку віце-прем'єр-міністра Віктора Пинзеника

2003 - американські війська зайняли Багдад

2009 - Святослав Шевчук прийняв єпископську хіротонію.
За два роки він стане главою Української греко-католицької церкви

2010 - унаслідок протестних виступів та масових заворушень у Киргизстані відбувся урядовий переворот і відсторонення від влади президента Курманбека Бакієва.
Розгромлено будівлю парламенту, підпалено будівлю Генеральної прокуратури; натовп захопив будівлю телецентру. Уряд пішов у відставку. Президент втік із Бішкека в Ош; опозиція сформувала тимчасовий "уряд народної довіри", який очолила колишній міністр закордонних справ Роза Отунбаєва.
У заворушеннях загинуло 87 людей

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.