3 червня в історії

1098 - узяття хрестоносцями Антіохії після восьмимісячної облоги

1140 - церковний суд звинуватив у єресі французького філософа Абеляра

1326 - укладено договір між Новгородом та Норвегією, який регулював відносини між двома сторонами у прикордонній зоні, що пролягала на Кольському півострові

1527 - почалася велика львівська пожежа, що знищила всю готичну забудову міста

1539 - Ернандо де Сото оголосив Флориду територією Іспанії

1542 - загін Франсіско де Орельяни відкрив велику ліву притоку Амазонки, яку назвали Ріу-Негру - "Чорною рікою"

1540 - Ернандо де Сото першим із європейців перетнув американські гори Аппалачі

1761 - народився Генрі Шрапнель, англійський винахідник, який придумав артилерійський снаряд із картечними кулями.
Сьогодні - 250 років від його дня народження

1785 - у Лондоні випробувано перший парашут, винайдений Франсуа Бланшаром.
Першою парашутисткою стала кицька, яку скинули з повітряної кулі на 300-метровій висоті. Тварина благополучно приземлилася

1801 - указ російського імператора Олександра І про звільнення духовних осіб від тілесних покарань

1808 - народився Джефферсон Девіс, перший і останній президент Конфедерації південних штатів, які відокремилися від США і розв'язали громадянську війну 1861-1865 рр.

1813 - Данія оголосила війну Росії

1814 - народився Федір Гриценко (Хведір Холодний), визначний український бандурист і кобзар, який осліп у віці 14 років.
Гра Холодного викликала захоплення у найвибагливіших шляхетських аудиторіях, натомість колеги, незрячі співці були переконані, що "Хведором грає нечистий"

Хведір Гриценко

1815 - повернувшись з острова Ельба, Наполеон присягнув на вірність конституції

1817 - урядовим указом Одесі надано статусу вільного міста

1843 - народився Климент Тімірязєв, російський ботанік-фізіолог, натураліст, основоположник російської наукової школи фізіологів рослин

1846 - США відвоювали у Мексики поселення Єрба-Буена, яке надалі було перейменовано у Сан-Франциско

1863 - народився Євген Петрушевич, український громадсько-політичний діяч, президент Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР), керівник Головної української ради

Євген Петрушевич

1865 - народився Георг V, король Великої Британії у 1910-1936 рр.

1869 - відкрито рух по Курсько-Харківсько-Азовській залізниці

1871 - французький поет Ежен Потьє написав текст "Інтернаціоналу"

1875 - американський винахідник Александер Белл разом із помічником Томасом Вотсоном використав дві мембрани з електромагнітами, що дозволило вперше передати звукові сигнали на відстань

1876 - народився Микола Бурденко, російський і радянський нейрохірург, перший президент Академії медичних наук СРСР

1885 - народився Яків Свердлов, більшовицький діяч, голова Всеросійського центрального виконавчого комітету (фактично - уряду радянської Росії) до смерті в березні 1919 р.

1906 - народився Сергій Герасимов, радянський актор, режисер і сценарист (постановник фільмів "Молода гвардія", "Тихий Дон", "Семеро сміливих" та ін.)

1918 - Раднарком Росії видав декрет "Про націоналізацію Третьяковської галереї"

1925 - у Харкові ВУЦВК прийняв постанову "Про ліквідацію губерній та перехід до триступеневої системи управління", відповідно до якої із 1 серпня 1925 р. скасовувався адміністративно-територіальний розподіл Української СРР на губернії.
Із 15 липня 1925 р. територія УСРР, не враховуючи Молдавської АСРР, розподілялася на 41 округ: Артемівський, Білоцерківський, Бердичівський, Вінницький, Катеринославський, Житомирський, Запорізький, Зінов'євський, Ізюмський, Кам'янецький, Київський, Конотопський, Криворізький, Лубенський, Луганський, Маріупольський, Мелітопольський, Могилівський, Миколаївський, Ніжинський, Новгород-Сіверський, Одеський, Павлоградський, Первомайський, Полтавський, Прилуцький, Проскурівський, Роменський, Сталінський, Старобільський, Сумський, Тульчинський, Уманський, Харківський, Херсонський, Черкаський, Чернігівський, Шепетівський

1928 - народився Костянтин Степанков, український актор ("Дума про Ковпака", "Камінний хрест", "Захар Беркут")


Степанков у ролі Сидора Копака. Епізод на тему протидії радянського партизанського загону провокаторам-оунівцям
 

1931 - народився Рауль Кастро, кубинський політик і державний діяч, із 2008 р. - голова Державної ради Куби

1938 - в УРСР створені Ворошиловградська і Сталінська області, нині Луганська й Донецька

1938 - Рейхстаг Німеччини прийняв спеціальну постанову про вилучення усіх творів "дегенеративного мистецтва" (абстракціоністів, імпресіоністів тощо)

1940 - німці вперше бомбили Париж, скинувши 1100 бомб

1941 - народився Анатолій Пузач, радянський та український футболіст і тренер, нападник київського "Динамо" та збірної СРСР.
Перший у світі гравець, який вийшов на заміну (збірна СРСР, 1970). Автор першого гола радянських футболістів у Кубку європейських чемпіонів ("Динамо", 1967).
Сьогодні йому б виповнилося 70 років

1943 - рейхсміністр окупованих східних областей Альфред Розенберг видав декларацію, за якою селянам поверталася приватна земельна власність для одноосібного користування

1943 - на Тернопільщині нацисти ліквідували гетто в Теребовлі (845 жертв) та Копичинцях (близько 2000 жертв)

1946 - в Угорщині випущена в обіг банкнота розміром мільярд мілпенге (мільярд мільярдів пенге)

1950 - повідомлялося, що на території західних областей УРСР діє дев'ять збірних пунктів для розташування виселених оунівських сімей ємкістю одночасного утримання 10550 осіб. Утримується 9162 особи.
З моменту організації (січень 1949) пункти прийняли 51060 осіб і відправили у місця спецпоселень 41898 осіб

1950 - французька гімалайська експедиція, очолювана Морісом Герцогом, уперше підкорила гірську вершину заввишки понад 8000 м.
На Аннапурну зійшли Герцог і Луї Лашеналь

1959 - Сінгапур ухвалив конституцію і став самоврядним

1961 - початок дводенних переговорів у Відні Микити Хрущова і Джона Кеннеді - перша зустріч глав СРСР та США після 1945 р.
Сьогодні - 50-річчя цієї події

Перша зустріч Хрущова й Кеннеді

1965 - Едвард Вайт став першим американським астронавтом, які вийшов у відкритий космос (політ на кораблі "Джеміні IV")

1973 - на авіавиставці в Ле Бурже під Парижем розбився радянський надзвуковий пасажирський літак Ту-144

1980 - у результаті помилки американського комп'ютера системи NORAD, який повідомив про радянський ядерний напад, у США оголошена ядерна тривога. Протягом десяти хвилин світ перебував на межі ядерної війни

1982 - арабський терорист убив посла Ізраїлю у Великій Британії Шломо Аргова, що стало приводом для ізраїльського вторгнення у Ліван

1985 - Ватикан та Італія підписали угоду про те, що католицька релігія позбавлена статусу державної в Італії

1987 - у Канаді прем'єр-міністр Брайан Малруні і прем'єр-міністри 10 канадських провінцій уклали угоду, відповідно до якої Квебек отримав особливий статус

1990 - опубліковано проект Демократичної платформи Компартії України

1994 - почався перший офіційний візит Президента України до США.
Під час п'яти днів перебування у Сполучених Штатах Леонід Кравчук провів переговори із президентом США Біллом Клінтоном. Було підписано спільну заяву про розвиток дружби і партнерства між Україною та США, договір про взаємний захист інвестицій, міжурядову угоду про співробітництво у галузі науки і техніки, угоди між міністерствами оборони щодо ліквідації стратегічної зброї, а також запобігання розповсюдженню зброї масового знищення

1998 - у Нижній Саксонії (Німеччина) біля станції Ешеде зазнав катастрофи швидкісний експрес "Мюнхен-Гамбург". Поїзд розчепився, шостий вагон врізався в опору мосту, наступні - в нього.
Жертвами найбільшої в Німеччині у післявоєнний час аварії стала 101 особа, поранено 88 людей

2006 - парламент Чорногорії проголосив незалежність країни

2010 - сто днів Віктора Януковича на посаді президента.
Янукович порушив багаторічну традицію і виступив зі щорічним президентським  посланням до ВР не в самому парламенті, а в Палаці "Україна" - аби не наражатися на спротив опозиції. Численні правоохоронці не допускали пікетників близько до палацу.
Цього ж дня блискавка влучила у шпиль на будинку Верховної Ради; парламент був знеструмлений, поки не запрацювали стабілізатори та аварійні системи. Саме в цей час у ВР розглядали проект закону про засади внутрішньої та зовнішньої політики, внесений Президентом, - про відмову від НАТО

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Година папуги. Сумне Різдво

Комусь із бранців Козельська безіменний дух здавався недостатньо авторитетним. То врешті-решт табором пішла нова мода: викликати дух маршала Юзефа Пілсудського. Добєслава Якубовіча дух «Діда» засмутив: «Адже на питання, у кого ти мешкаєш, дух Пілсудського надав прізвище: Кєрсновські чи Кєрнойські. Мене це непокоїть, багато думав про це різне недобре».

Ян Палах: Смолоскип №1

Лібуше Палахова, продавчиня магазину в невеличкому містечку Вшетати, після робочого дня прийшла додому й увімкнула радіоприймач. Був звичайний будній день, 16 січня 1969 року. По радіо передали дивну звістку: у Празі «студент філософського факультету Я. П. вчинив самоспалення». «Який жах…» подумала пані Лібуше але не надала цьому повідомленню надмірної уваги. Ранковим потягом вона мала їхати до Праги на зустріч з сином – Яном Палахом, щоб піти по магазинах і вибрати йому капелюха.

Останній Шухевич

12 січня відзначають День українського політв’язня – як згадку про масштабні арешти українських дисидентів 1972 року. З цієї нагоди ІП публікує інтерв’ю з Юрієм Шухевичем – одним із «могіканів», що відбув в радянських ув’язненнях 36 років.

Антиалкогольна діяльність ОУН та УПА

"Українська молоде! Ворог штовхає нас до п'янства, бо хоче зробити з нас безвольних слухняних рабів. Україна вимагає від нас перестати пити горілку, бо хоче, щоб ми були здорові і служили свойому народу. Зробімо так, як вимагає від нас Україна. Зірвемо з пиятиками!"