10 серпня в історії

843 - за Верденським договором імперія Карла Великого поділена між трьома його синами

955 - у битві на річці Лех біля містечка Лехфельд (нині Аугсбург) німецький король Оттон I Великий розгромив значно більші сили кочівників-угорців, які вторглися в Центральну Європу. Оттон зупинив тим самим загрозу християнству з боку варварів

1500 - португальський мореплавець Діого Діаш відкрив острів Мадагаскар

1539 - король Франції Франциск I (Франсуа І) запровадив у країні державну мову: він наказав складати всі офіційні документи не на латині, а французькою мовою

1557 - іспанська армія короля Філіпа II розбила французів у битві біля Сент-Кантена.
Це відбулося в день св. Лоренсо, і Філіп II вирішив спорудити монастир на честь святого. Новий палацовий комплекс повинен був уособлювати силу іспанської монархії та іспанської зброї, нагадуючи про перемогу іспанців прі Сан-Кантені.
Через 21 рік під Мадридом біля підніжжя гір Сьєрра-де-Гвадаррама постав Ескоріал - величний онастир, палац і резиденція королів Іспанії

1675 - король Англії Карл II заклав перший камінь Королівської обсерваторії в Гринвічі

1705 - в Астрахані почався стрілецький бунт проти реформ Петра I.
Стрільці вбили астраханського воєводу Ржевського з дітьми й перебили близько 300 чиновників

1737 - народився Антон Лосенко, український і російський художник, уродженець Глухова

1792 - Французька революція: кривавий штурм палацу Тюїльрі 20-тисячним натовпом повстанців-санкюлотів, падіння монархії (законодавчі збори зупинили повноваження короля Людовіка XVI).
Виникла нова повстанська адміністрація на чолі з
Петьйоном і Дантоном

Штурм палацу Тюїльрі. Художник Жак Берто

1809 - Еквадор оголосив про незалежність від Іспанії.
Реально незалежність була отримана лише у 1822 р.

1821 - Міссурі став 24-м штатом США

1833 - засновано місто Чикаго (тоді це було селище під назвою Уїнді-Сіті)

1845 - народився Абай Кунанбаєв, казахський поет-просвітитель, основоположник казахської класичної літератури, громадський діяч

1874 - народився Герберт Гувер, американський державний і громадський діяч, член Республіканської партії; 31-й президент США (1929-1933 рр.)

1889 - англієць Ден Райлендс запатентував пляшку, яка закривається корком із гвинтовою нарізкою

1895 - народився Михайло Зощенко, російський радянський письменник-сатирик

1896 - народилася Мілена Єсенська, чеська журналістка, громадська діячка, любов Франца Кафки.
Загинула в фашистському жіночому концтаборі Равенсбрюк

Мілена Єсенська

1911 - у Великій Британії ухвалено акт про парламент, який позбавив палату лордів права абсолютного вето

1912 - народився Жоржі Амаду, бразильський письменник і політичний діяч (був членом парламенту від комуністичної партії).
Лауреат Міжнародної Ленінської премії 1951 р.
Автор книги "Капітани піску", що стала основою фільму "Генерали піщаних кар'єрів"

1913 - Друга балканська війна закінчилася підписанням Бухарестського мирного договору між Болгарією, Румунією, Сербією, Чорногорією і Грецією

1918 - у Києві біля Лук'янівської в'язниці прилюдно повісили есера Бориса Донського - вбивцю генерала Германа фон Ейхгорна, керівника всіх німецьких військ в Україні.
Вирок був винесений німецьким військово-польовим судом і затверджений відповідною вищою владою України

1918 - в Одесі відбулося об'єднання організацій українських есерів, соціал-демократів та самостійників в Український національний союз.
УНС розгортав частково легально - через посередництво культосвітніх установ, частково таємно роботу з підготовки повстання в Україні з метою повалення влади гетьмана та його уряду "за прагнення їх до російської орієнтації"

1941 - радянські війська залишили з боями районні центри Іванівка й Березівка Одеської області

1943 - радянські війська зайняли районний центр Харківської області Печеніги

1944 - американські війська розбили останні японські сили на острові Гуам у Західній Океанії

1949 - Національне військове відомство США перейменоване в Міністерство оборони

1976 - у США припинено випуск 2-доларових банкнот

1983 - у Гельсінкі відкрився перший чемпіонат світу з легкої атлетики.
Одним із його героїв став дебютант радянської збірної, український стрибун із жердиною Сергій Бубка

1992 - президент Росії Борис Єльцин підписав указ про створення нового роду військ - Військово-космічних сил Росії

1995 - українська легкоатлетка Інесса Кравець встановила в Гетеборзі досі чинний світовий рекорд у потрійному стрибку - 15 м 50 см

1997 - український стрибун із жердиною Сергій Бубка вшосте поспіль став чемпіоном світу (досі більше нікому не вдавалося поставити такий рекорд)

2003 - перше весілля, зігране у космосі.
Наречений - 41-річний російський космонавт українського походження Юрій Маленченко (уродженець Світловодська на Кіровоградщині) - перебував на борту Міжнародної космічної станції; наречена - американка російського походження 26-річна Катерина Дмитрієва - в Центрі управління польотами в Х'юстоні.
Шлюб зареєстровано органами юстиції штату Техас, попри неприйняття Росавіакосмосу.
Через рік молодята обвінчалися в церкві

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.