24 лютого в історії

1463 - народився Джованні Піко Делла Мірандола, італійський гуманіст і філософ

1525 - у битві при Павії іспанці розбили армію короля Франції Франциска I, який змушений був відмовитися від зазіхань на Італію

1582 - Папа Римський Григорій XIII видав буллу "Inter gravissimas" ("Серед найважливіших") - про наступну реформу календаря

1744 - народився Федір Ушаков, російський флотоводець

1807 - Папа Римський Пій VII підписав буллу In universalis Ecclesiae regimine, якою відновлено Галицьку митрополію, затверджено першого митрополита Антонія Ангеловича та визнано його права, рівні правам київських митрополитів

1815 - захоплений натовп на острові Ельба доніс Наполеона на руках до вітрильника "Кароліна", аби монарх повернувся у Францію.
Про втечу ув'язненого імператора на острові знали всі, крім полковника Кемпбелла, відповідального за його утримання на засланні, - полковник був зайнятий із прекрасною графинею Мімачі

1848 - третій день Лютневої революції у Франції: після вуличних демонстрацій і робітничого повстання повалено монархію. "Король-громадянин" Луї-Филіпп I підписав зречення на користь свого внука, графа Паризького, але було вже пізно.  Утворено тимчасовий уряд. Республіка буде проголошена наступного дня

1887 - уперше встановлено телефонний зв'язок між містами - Парижем і Брюсселем

1899 - народився Михайло Громов, радянський льотчик, учасник рекордних перельотів, Герой Радянського Союзу №8

1912 - уперше використана авіація для розвідки ворожих позицій (італійцями у війні з турками в Африці)

1917 - народилася Тетяна Яблонська, українська художниця

1918 - у Таллінні проголошена Естонська демократична республіка

1919 - народився Петро Федун (псевдо - Полтава), український вояк і публіцист.
Із 1946 р. - керівник головного осередку пропаганди й інформації при проводі ОУН, керівник бюро інформації УГВР, ідеолог УПА, із 1950 р. - заступник головного командира УПА та генсека УГВР.
Організатор української пропаганди на окупованих більшовиками й німцями територіях; автор праці "Хто такі бандерівці та за що вони борються" (1950).
Загинув у бою

Петро Федун

1919 - уряди України і Польщі підписали угоду про перемир'я

1920 - перший виступ у Мюнхені активістів Націонал-соціалістичної німецької робітничої партії. Дата утворення НСДАП

1938 - в Арлінгтоні з'явився в продажу перший виріб із нейлону - зубна щітка

1942 - почало мовлення радіо "Голос Америки" (німецькою мовою)

1945 - єгипетський прем'єр Махер Ахмед-паша убитий у парламенті

1946 - Хуан Перон обраний президентом Аргентини

1970 - у США засновано Національне громадське радіо

1973 - в СРСР уперше вийшла в ефір науково-популярна телепрограма "Очевидне - неймовірне" з ведучим Сергієм Капіцею

1982 - у Лондоні відбулася перша церемонія нагородження лауреатів Британської звукозаписувальної промисловості (нині - The Brit Awards)

1989 - іранський аятолла Хомейні оголосив винагороду $3 млн. тому, хто вб'є автора "Сатанинських віршів" Салмана Рушді

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.