Спецпроект

Янукович привітав українців Польщі, яким через 60 років повернули Народний дім

Президент України Віктор Янукович позитивно оцінює завершення процесу передачі українській громаді у Польщі Народного Дому в місті Перемишль.

"Я вітаю офіційну передачу Українського Народного Дому у Перемишлі нашої громади і обіцяю, що українська держава буде робити все, щоб у цьому будинку дійсно було затишно, тепло й радісно. Щоб українці - громадяни Польщі постійно відчували турботу про них з боку Україна", - наголошується в телеграмі глави української держави, адресованої Об'єднанню українців Польщі, повідомляє "Інтерфакс".

На думку В. Януковича, це реальний крок на шляху "виправлення історичних помилок минулого, який ми з президентом Коморовським намагаємося здійснити, виходячи з політичної формули "пробачаємо і просимо вибачення".

Український народний дім (УНД) у Перемишлі було споруджено у 1904 році в центрі міста (вул. Костюшка, 5) на кошти, зібрані місцевими українцями. Споруда у стилі “українського модерну” є однією із найцікавіших архітектурних пам’яток епохи. До 1947 р. УНД використовувався для потреб української громади.

Перемишль, вулиця Косцюшко. Український Народний Дім

Після акції "Вісла" і депортації українців зі східних земель ПНР у 1947 році Народний дім був націоналізований і до 1956 року не використовувався за призначенням. Після дозволу на повернення українців на колишнє місце проживання та створення своїх організацій (з 1956 року) Об'єднання українців Польщі орендувала частину приміщень УНД для своїх потреб.

Протягом кількох останніх років з польською владою велися переговори про повернення будинку УНД українській громаді Перемишля. 3 вересня 2009 під час засідання Міської ради м. Перемишль було ухвалено рішення про передачу Українського народного дому у власність української громади Перемишля.

Президент України Віктор Ющенко (2005-2010) неодноразово порушував питання передачі будівлі у власність української громади.

Перше міністерство здоров’я України

На початку травня 1918 року Гетьман Павло Скоропадський розпорядився створити Міністерство народного здоров’я та опіки. В УНР часів Центральної Ради такого міністерства не було. Медико-санітарна справа раніше перебувала у відомстві Міністерства внутрішніх справ, а потім окремого департаменту при уряді

Подвійне життя КҐБіста Заваригіна: чи міг чекіст співпрацювати з ОУН?

Павло Заваригін бореться з українськими повстанцями на Тернопільщині та робить непогану кар'єру. Але в якийсь момент все починає йти не так, і врешті решт чекіст стріляє собі в голову. Збереглися спогади, згідно яких Заваригін насправді став агентом ОУН. Чи не цим пояснюється самогубство?

Як виглядає бункер на випадок ядерної війни під Херсонською ОДА

Це на всіх працівників обкому розраховувалося? — Ні, не на всіх, у разі удару рятується тільки керівництво. Вони спускаються в бункер, а решта гинуть.

Година папуги. «Золотий вересень»

«Ось два пістолети. Коли увірвуться українські бандити, ти застрелиш дітей, а потім застрелишся сама! Пам’ятай: у тебе мають лишитися три набої!» — останню розмову батька і мами семирічний Адам підслухав випадково.