Спецпроект

Янукович привітав українців Польщі, яким через 60 років повернули Народний дім

Президент України Віктор Янукович позитивно оцінює завершення процесу передачі українській громаді у Польщі Народного Дому в місті Перемишль.

"Я вітаю офіційну передачу Українського Народного Дому у Перемишлі нашої громади і обіцяю, що українська держава буде робити все, щоб у цьому будинку дійсно було затишно, тепло й радісно. Щоб українці - громадяни Польщі постійно відчували турботу про них з боку Україна", - наголошується в телеграмі глави української держави, адресованої Об'єднанню українців Польщі, повідомляє "Інтерфакс".

На думку В. Януковича, це реальний крок на шляху "виправлення історичних помилок минулого, який ми з президентом Коморовським намагаємося здійснити, виходячи з політичної формули "пробачаємо і просимо вибачення".

Український народний дім (УНД) у Перемишлі було споруджено у 1904 році в центрі міста (вул. Костюшка, 5) на кошти, зібрані місцевими українцями. Споруда у стилі “українського модерну” є однією із найцікавіших архітектурних пам’яток епохи. До 1947 р. УНД використовувався для потреб української громади.

Перемишль, вулиця Косцюшко. Український Народний Дім

Після акції "Вісла" і депортації українців зі східних земель ПНР у 1947 році Народний дім був націоналізований і до 1956 року не використовувався за призначенням. Після дозволу на повернення українців на колишнє місце проживання та створення своїх організацій (з 1956 року) Об'єднання українців Польщі орендувала частину приміщень УНД для своїх потреб.

Протягом кількох останніх років з польською владою велися переговори про повернення будинку УНД українській громаді Перемишля. 3 вересня 2009 під час засідання Міської ради м. Перемишль було ухвалено рішення про передачу Українського народного дому у власність української громади Перемишля.

Президент України Віктор Ющенко (2005-2010) неодноразово порушував питання передачі будівлі у власність української громади.

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.