ПОМЕР ВАЦЛАВ ГАВЕЛ

У неділю у віці 75 років помер Вацлав Гавел, драматург, борець із тоталітаризмом, лідер чехословацької "Оксамитової революції", останній президент соціалістичної Чехословаччини і перший президент Чехії. Саме Гавел успішно розпочав пост-комуністичне реформування країни.

За часів Празької весни Гавел був залучений до політичних дебатів і закликав до розбудови демократичного суспільства. Після жорстокого придушення Чехословацької революції 1968 року країнами Варшавського договору, Гавел був покараний забороною публікуватися і став одним з найбільш відомих дисидентів та критиків режиму "нормалізації".

Гавел захищав права політичних в'язнів і став співзасновником та одним з перших спікерів громадянської правозахисної ініціативи Хартія 77.

Прага-1968: дві зірки поп-музики і Вацлав Гавел (ФОТО, ВІДЕО)

За участь у правозахисному русі був засуджений і відбув п’ять років у в’язниці. Перед ув’язненням Гавел устиг написати і поширити один зі своїх найвпливовіших ессеїв "Сила безсилих" (чеськ. Moc bezmocných, 1978).

Прага, 1989. 200 тисяч маніфестантів на Вацлавській площі

Наприкінці 1980-х років Гавел був одним з творців "Громадянського форуму", який перетворився на провідну опозиційну силу у Чехословакії.

1989: Перша поява Вацлава Гавела на телебаченні ЧССР (ВІДЕО)

29 грудня 1989 року на спільному засіданні обох палат федеральних зборів Чехословацької соціалістичної республіки Гавел був обраний президентом.

Чехи вшановують пам'ять президента. 18 грудня 2011 року, Прага, Вацлавська площа

Після того, як Чехія і Словакія стали самостійними державами у 1993 році, Гавел став першим президентом Чехії, керуючи країною до 2003 року. Президент Гавел здійснив успішні реформи з модернізації Чеської республіки.

Останні роки Вацлав Гавел тяжко хворів.

В оці тайфуна. Як проголосили Акт Злуки

У цей день здавалося, що буревії історії втомилися і зупинили свій руйнівний рух. Насправді над Київом зупинилося "око тайфуну", де вітру може не бути. Навколо ж української столиці усе пригиналося від буревіїв.

Незалежність №1: Коли Грушевський її оголосив, чому Винниченко сумнівався, а Єфремов був проти

У перші дні 1918 року – 9 січня за старим стилем (22 січня за новим) – в умовах військової агресії проголошено незалежну республіку Україна.

Година папуги. Сумне Різдво

Комусь із бранців Козельська безіменний дух здавався недостатньо авторитетним. То врешті-решт табором пішла нова мода: викликати дух маршала Юзефа Пілсудського. Добєслава Якубовіча дух «Діда» засмутив: «Адже на питання, у кого ти мешкаєш, дух Пілсудського надав прізвище: Кєрсновські чи Кєрнойські. Мене це непокоїть, багато думав про це різне недобре».

Ян Палах: Смолоскип №1

Лібуше Палахова, продавчиня магазину в невеличкому містечку Вшетати, після робочого дня прийшла додому й увімкнула радіоприймач. Був звичайний будній день, 16 січня 1969 року. По радіо передали дивну звістку: у Празі «студент філософського факультету Я. П. вчинив самоспалення». «Який жах…» подумала пані Лібуше але не надала цьому повідомленню надмірної уваги. Ранковим потягом вона мала їхати до Праги на зустріч з сином – Яном Палахом, щоб піти по магазинах і вибрати йому капелюха.