Знайшли одне з найдавніших непристойних зображень. ФОТО

Археологи знайшли одні з найдавніших наскельних малюнків у Європі.

Про це повідомляють "Українські Новини" з посиланням на Nature News і Proceedings of the National Academy of Sciences.

Розкопки проводилися в зруйнованій печері Абрі Кастане, розташованій у долині Везер, в південно-західній частині Франції.

Цей регіон привертає увагу археологів з 90-х років минулого століття - загалом ученим удалося виявити кілька десятків тисяч різних артефактів. Вони належать так званій оріньякській культурі, що існувала 40-28 тисяч років тому на території сучасної Франції.

 Стіна печери Абрі Кастане. Фото: Raphaëlle Bourrillon, з ЖЖ nyka-huldra

У 2007 році вчені розібрали завал в одному з кутів печери, де виявили фрагменти стелі з частками охри на ньому. Через руйнування малюнки виявилися знищені, однак зображення, вибиті на камені, збереглися, за словами дослідників, "досить непогано".

 Рештки первісних фарб

В руках учених виявилися малюнки чотириногого звіра, жіночого статевого органу (найдавніше зображення такого роду з відомих на даний момент) і символ, схожий на вісімку.

 Гарольд Діббл з Університету Пенсільванії (США) зазначає, що трактування подібних зображень як вульви - не більш ніж традиція французьких науковців: "Хто його зна, що це насправді"

Для оцінки віку зображень, археологи датували вік порід, в яких був виявлений фрагмент стелі. В результаті вдалося визначити, що малюнки були закінчені вже 37 000 років тому.

Попереднім "рекордсменом" були малюнки у французькій печері Шові. Невідомий художник за допомогою охри і вугілля зобразив безліч різних тварин. Вік цих зображень, за різними даними, лежить у межах від 29 до 33 тисяч років.

Про інші археологічні новини з палеоліту читайте у темі "Кам'яна доба"

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.