Спецпроект

В Італії хочуть зробити музей з бункера Муссоліні

У ході реставраційних робіт італійського палаццо Венеція (Рим) був виявлений комплекс з дев'яти підземних тунелів. За повідомленням, тунелі були побудовані для фашистського диктатора Беніто Муссоліні, у якого в будівлі була штаб-квартира.

Про це пише fraza.ua.

Тунелі бункера ремонтують, щоб відкрити їх для широкої публіки - планується зробити їх частиною музею палаццо Венеція і використовувати як виставкові зали.

Палаццо Венеція був побудований як представництво Венеціанської республіки в папському Римі в 1455 році. Він розташований на пьяцца Венеція на північ від Капітолійського пагорба, поруч з храмом святого Марка. Камінь для будівництва виламували просто з Колізею. Будівля вважається одним з перших пам'ятників Відродження в Римі.

У 1930-ті роки з балкона палаццо нерідко виступав Муссоліні, який влаштував у палаці подобу резиденції. Зокрема, саме з цього балкона Муссоліні оголосив Італії про вступ республіки у війну з Великобританією і Францією в 1940 році.

У роки Другої світової війни там і в 11 інших місцях, де часто перебував Муссоліні, були прокладені тунелі: побоюючись за своє життя, диктатор прийняв заходи безпеки.

За заявою, цей бункер Муссоліні можна вважати найбільш секретним. Джерела повідомляють, що стіни бункера спираються на основу стародавньої вежі, навколо якої був збудований палаццо в XV столітті. Товщина стін становить майже два метри.

Швидше за все, бункер був призначений для самого Муссоліні і його коханки Кларетт Петаччі. Його будівництво імовірно, почалося в 1943 році, незадовго до початку англо-американськими військами висадки на Сицилії.

Теми

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.