Спецпроект

Британська бібліотека оцифровує класичну літературу. СКАНИ

Британська Бібліотека відкрила сайт, присвячений класичній англійській літературі. Почали з XVIII-XIX століть. Наразі оцифровано і викладено у вільний доступ 1200 артефактів - Блейк, Діккенс, Вайльд, Стівенсон та інші.

Про це повідомляє Guardian.

Першими відкрили розділ, присвячений романтичному і вікторіанському періодам. Причиною стали результати опитування більше 500 викладачів англійської літератури - 82% з них вважають, що школярам "найважче ототожнити" себе з героями XVIII-ХІХ cтоліть.

На новому сайті, який має назву "Відкриття літератури", можна знайти рукописи, ілюстрації, фото, щоденники, газети, першодруки та інші "літературні скарби" з фондів бібліотеки та авторських музеїв.

На думку видання, це буде найбільше цифрове джерело англійської літератури.

 Сторінка з "Маленької книжечки" (1744), яка вважається першою книгою для дітей. І першою друкованою згадкою про бейсбол

Серед представлених авторів - Вільям Блейк, Персі Біші Шеллі, сестри Бронте, Чарльз Діккенс, Оскар Вайльд, Джейн Остін, Роберт Бернс, Льюїс Керролл, Герберт Веллс та інші. Артура Конан Дойля ще не оцифрували.

Рукопис казки, зроблений оксфордським викладачем математики Чарльзом Доджсоном для маленької Аліси Лідделл восени 1864 року - прообраз майбутньої "Аліси в Країні Чудес"

Приклади артефактів:

- кудель волосся Шеллі і рукопис його поеми "Озимандія",

- начерки "Як важливо бути поважним" Вайльда і добірка газетних матеріалів про судові процеси за його участю у 1895 році [грандіозний літературно-сексуальний скандал тих часів за участю приватних детективів - ІП],

- словник кримінального сленгу [дивись "Шлепер"] героїв Діккенса і фото боргової тюрми, де юний Чарльз був ув'язнений разом із батьком тощо.

 Жовта преса. Оскар Вайльд намагається пояснити в суді, що він не проповідує содомію своїми творами

Бібліотека планує відкрити доступ до артефактів з усієї англійської літератури - від середньовічного "Беофульфа" до нашого часу. Вчителі і науковці сподіваються, що це допоможе школярам і студентам сприйняти класичних авторів і персонажів, як реальних людей.

 Ілюстрації Вільяма Блейка до його "Пісень невинності" (1789)

На думку керівника відділу співпраці з громадськістю Британської бібліотеки, контакт з оргинінальними матеріалами "вселить життя у роман чи поему, які написані сотні років тому".

 Реклама фабрики вакси Воррена, на якій тяжко трудився маленький Чарльз Діккенс, щоб допомогти родині. Пізніше описана в "Девіді Копперфілді". 1820-ті

"Кожна дитина повинна мати змогу насолодитися найкращими авторами країни, - зазначила представник Департаменту освіти Елізабет Трасс. - Ось чому уряд повертає літературу до шкільного життя".

 Ілюстрація до бельгійського видання "Війни світів" Герберта Веллса (1906)

Британська бібліотека - національна бібліотека Великої Британії. Створена парламентом у 1972 році шляхом об'єднання бібліотеки Британського музею і ряду інших колекцій. Одна з найбільших бібліотек світу (понад 150 млн одиниць зберігання).

Дивіться також: "Нью-Йоркська бібліотека показала 20 тисяч історичних карт. СКАНИ"

Як Роман Шухевич-"Щука" тричі березневу Тису перепливав

Роман Шухевич був чудовим плавцем, чемпіоном українських національних змагань з плавання. У нього була цивільна мрія – до 40-річчя переплести протоку Ла-Манш. Готувався, тренувався, багато плавав. Але на практиці – довелось боротись з окупантами й тричі долати Тису. Не для того, щоб втекти від відповідальності. А для того, щоб виконати свій обов'язок вояка, борця за незалежну й соборну Україну.

Яким був радянський лад? Судження історика

Деякі експерти пов'язують оптимістичні для нас перспективи в російсько-українській війні з відходом Владіміра Путіна від влади. Однак він є надто пересічною фігурою, яка не заслуговує сполученого з нею терміну "путінізм". Ми повинні усвідомити самі і переконати союзників у тому, що Російська Федерація являє собою екзистенційну загрозу для всіх народів, які потрапили в орбіту Кремля. Конкретна фігура очільника російських панівних кіл – справа другорядна. Ця країна готова порушувати встановлений світопорядок за будь-яких умов.

Вийти на слід Романа Шухевича. Невдала спроба МГБ

Планів і операцій МГБ із розшуку Романа Шухевича було багато. Але всі вони не мали успіху. І лише 5 березня 1950 року чекісти змогли вистежити його у селі Білогорща поблизу Львова. Того разу йому не вдалося вирватися з оточення. Довелося прийняти останній нерівний бій, в якому Головнокомандувач УПА загинув. Водночас працівники МГБ могли б встановити його місце переховування ще роком-півтора раніше. Але не все пішло так, як вони задумали.

"Троянські вісті". Український Мюнхгаузен та інші помічники більшовицьких людоловів

Як і кого з українських діячів більшовики використовували для спецоперацій на Заході.