АНОНС: "Нові виклики ЄС на східному фронті"

Відомий польський політолог доктор Казімєж Вуйціцький прочитає курс лекцій в рамках реалізації угоди між НаУКМА і Варшавським університетом.

Лекції спрямовані у першу чергу на студентів модульної програми "Історія", але захід є відкритим для всіх охочих. 

Міні-курс носить назву "Нові виклики Європейського Союзу, щодо східної політики". Повідомляє сайт НаУКМА.

Лекції відбудуться у Центрі польських та європейських студій НаУКМА:  

17 грудня, середа (16.30–19.00);

18 грудня, четвер (16.30–19.00); 19 грудня, п’ятниця (10.00–13.00).

 Адреса: вул. Волоська 10, підвальне приміщення 6 корпусу НаУКМА.

Українській аудиторії Вуйціцький відомий, як автор ряду публіцистичних публікацій, щодо спільної історії України та Польщі. Зокрема, Вуйціцький намагається пояснити польському суспільству хто такі УПА і ОУН та чому українське суспільство вшановує Бандеру.

Казімєж Вуйціцький – професор Варшавського університету, автор праць "Польща на великій шахівниці"/"Polska na wielkiej szachownicy" (2014), "Німецька пам’ять. Розрахунок з минулим НДР та зміни німецької історичної свідосмості"/"Niemiecka pamięć. Rozrachunek z przeszłością NRD i przemiany niemieckiej świadomości historycznej" (2011), "Європейський конфлікт пам’яті"/"Europejski konflikt pamięci" (2007).

Читайте також колонку Казімєжа Вуйціцького "Коротка історія ОУН-УПА для поляків на випадок розмови з українцями"

Чорнобильська катастрофа. Смерть тисяч людей заради виживання радянського режиму

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 37 років тому – у 1986 році. Тодішній комуністичний режим до останнього намагався приховати інформацію про масштаби забруднення території та опромінення радіацією людей. Приховував не тому, що розумів масштаби і наслідки катастрофи. А тому, що влада завжди так працювала і показувала СРСР як найкращу в світі державу, в якій ніяких катастроф ніколи не відбувається

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.