Семінар "Чоловіки, жінки і насильство в ОУН і УПА у 1940-1950-х роках" відбудеться у Львові

В Українському Католицькому університеті у Львові проведуть науковий семінар на тему гендерних стосунків у підпіллі ОУН і УПА.

"В лавах ОУН борються за…. повну рівність жінки і чоловіка у всіх громадських правах та обов’язках, за вільний доступ жінки до всіх шкіл, до всіх професій… " (з матеріалів ІІІ-го Надзвичайного Великого Збору ОУН, 1943 р.).

Чи були повсякденні практики в ОУН релевантними офіційному дискурсу? Чи існувало гендерне насильство в підпіллі ОУН та УПА? 

Під час науково-методичного семінару буде розглянуто такі питання:

- (не)позитивна дискримінація жінок в ОУН і УПА: причини і прояви;

- домашнє насильство у сім’ях учасників/ць підпілля та УПА;

- "усунути не можна залишити": способи легітимації вбивства жінок;

- вразливість жіночого тіла і контроль над ним;

- "небезпечне кохання": долі "винних" у горизонтальній колаборації;

- злочин і кара: сексуальне насильство над жінками;

- жіночі стратегїї подолання віктимності. 

Доповідачка: Марта Гавришко, кандидат історичних наук, молодша наукова співробітниця, Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, Центр досліджень визвольного руху

Дискутант: Олександр Зайцев, доктор історичних наук, професор кафедри нової і новітньої історії України, Український католицький університет

31 березня, четвер, 16:15.

Місце: м. Львів, вул. Козельницька 2а, академічний корпус Гуманітарного факультету Українського Католицького університету (УКУ), 424 ауд. (семінарська кімната).

Організатор: кафедра нової і новітньої історії України УКУ.

І. Б.

Чорнобильська катастрофа. Смерть тисяч людей заради виживання радянського режиму

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 37 років тому – у 1986 році. Тодішній комуністичний режим до останнього намагався приховати інформацію про масштаби забруднення території та опромінення радіацією людей. Приховував не тому, що розумів масштаби і наслідки катастрофи. А тому, що влада завжди так працювала і показувала СРСР як найкращу в світі державу, в якій ніяких катастроф ніколи не відбувається

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.