Македонія змінює свою назву

Греція та Македонія підписали угоду щодо зміни назви Македонії. Згідно з документом, сусідка Греції називатиметься Північна Македонія.

Грецький прем'єр Алексіс Ципрас назвав це "сміливим, історичним та необхідним кроком для наших народів", повідомляє українська служба Бі-Бі-Сі.

Лідери країн оголосили про угоду ще у вівторок і підписали її, попри протести.

Нагадаємо, Республіка Македонія здобула незалежність у 1991 році внаслідок розпаду Югославії. Її назва походить від античного грецького царства, яке охоплювало територію більшу за територію республіки.

У зв'язку з цим Республіка Македонія мала суперечки з Грецією, яка у своєму складі має провінцію з такою ж назвою. Греки заявляли, що використовуючи назву "Македонія" сусідня держава має претензії на частину Греції.

З 1993 року в ООН використовувалася назва "Колишня Югославська Республіка Македонія". Через питання назви Греція чинила перешкоди вступу Македонії в ЄС і НАТО. У 2011 році Міжнародний суд ООН в Гаазі ухвалив, що такі дії Греції незаконні.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

Кривавий баланс. Скільки загинуло під час польсько-українського конфлікту?

Під час українсько-польської локальної війни на території Холмщини, Грубешівщини, Берестейщини, Полісся, Волині й Галичини з кінця 1942 до кінця 1944 рр. українці втратили 13–16 тисяч осіб убитими й до 20 тисяч біженцями, поляки 38–39 тисяч осіб убитими й 355 тисяч біженцями.

Роль Медведчука: Юрій Литвин і Василь Стус мали одного адвоката та загинули в одному таборі

Українського поета, журналіста, правозахисника Юрія Литвина знайшли з розтятим животом у камері колонії особливо суворого режиму ВС-389/36 у селі Кучино на Уралі. Це сталося 4 вересня 1984 року. Бездиханне тіло поета Василя Стуса знайдуть у карцері того самого дня роком пізніше

«Прийшов час збирати каміння…»: Про репатріацію нашої церковної старовини

Радянська влада вивезла з України безліч дорогоцінних артефактів, церковних цінностей. Напевно, немає жодного храму, який не був пограбований тодішньою владою. Коштовності частково продали за кордон. Та чимало збереглося у російських музеях. Це був відвертий грабунок. Від часу проголошення незалежності українська влада і українське суспільство мали б системно опікуватися поверненням нашої національної історико-культурної спадщини. Але чи ми, українці, – як суспільство і держава – готові до копіткої наполегливої праці з репатріації вкраденого спадку?