Опубліковано претендентів на "Книжку року-2021" у номінації "Минувшина"

Всеукраїнський рейтинг «Книжка року» опублікував результати експертного опитування «Лідери літа» у номінації «Минувшина»: видання перших восьми місяців року, що набули найвищої оцінки

Всеукраїнський рейтинг "Книжка року" опублікував результати експертного опитування "Лідери літа" у номінації "Минувшина": видання перших восьми місяців року, що набули найвищої оцінки. Номінантів подано за абеткою, оскільки місця "розставить" – з урахування повного річного репертуару – чотириденна експертна сесія рейтингу-2021 наприкінці грудня.

 

Magistra vitae. Розмови про історію з Сергієи Плохієм. – К.: Дух і Літера, 368 с. (п)

О.А.Бачинська, Т.В.Чухліб. Козацька Україна після зруйнування Запорозької Січі (1775–1905); В.О.Гуржій, О.П.Реєнт. Славетна Україна. Битви та повстання від княжої до імперської доби; Марина Довженко. Таємнича Україна; Богдан Сушинський. Міфи та міфотворці. Сер. "Таємниці історії". – К.: Арій, 352+352+336+352 с. (п)

Сергій Громенко. Скоропадський і Крим. Від протистояння до приєднання. – К.: Наш формат, 352 с.(п)

Михайло Грушевський. Нарис історії українського народу. – Х.: Клуб сімейного дозвілля, 576 с. (п)

Костянтин Колесников. На краю ойкумени: Еллінські військові традиції на українських землях Причорномор'я. – К.: Темпора, 312 с. (к)

Ніл Макґреґор. Історія світу в 100 предметах. – К.: Наш формат, 616 с.(п)

Наталя Старченко. Українські світи Речі Посполитої. Історії про історію. – К.: Laurus, 616 с. (п)

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.