Спецпроект

КРИМСЬКА МІЛІЦІЯ ПОКРИВАЄ "ЧОРНИХ АРХЕОЛОГІВ"?

Республіканський комітет Криму з охорони культурної спадщини не може домогтися від міліції порушення кримінальних справ за фактами розграбування могильників на території півострова.

Cиловики регулярно відмовляються порушувати справи за заявами про діяльність "чорних археологів", повідомляє "Новий регіон".

Останній приклад - постанова, затверджена начальником Бахчисарайського райвідділу кримського главку міліції Куртіміновим, яким за результатами перевірки було відмовлено в порушенні кримінальної справи за заявою комітету з охорони спадщини.

При цьому сама перевірка встановила факт незаконної діяльності "чорних археологів" на території пам'ятки національного значення - городища "Бакла". Міліція встановила, що на території, яка дійсно відноситься до Бахчисарайського історико-культурного заповідника, є три ями глибиною 1-1,5 метра, проте безпосередньо до поховання копачі ще не дійшли. Таким чином, був зроблений висновок, що фактичної шкоди заповіднику не завдано.

Ба більше - ті, хто проводив перевірку, визнали, що можуть встановити особи правопорушників, але це не вплинуло на остаточне рішення правоохоронців.

Кримські вчені неодноразово закликали правоохоронців втрутитися в ситуацію, що склалася, проте часто міліціонери на місцях відкрито стають на бік правопорушників. Активізація діяльності гробокопачів-нелегалів збіглася з передачею боротьби з ними від СБУ у виняткову компетенцію міліції.

Тепер "чорні археологи" стали вести розкопки під виглядом співробітників Служби безпеки України, про що на нараді з питання розграбування пам'ятників археології заявив декан історичного факультету Таврійського національно університету, керівник Мангупської археологічної експедиції Олександр Герцен.

За його даними, переважна більшість об'єктів, які піддаються розграбуванню, перебуває на державних землях лісгоспів і заповідників.

"Ми від цих відомств жодного сигналу про протиправні дії не маємо, - наголосив Герцен. - Зате, якщо ви зайдете в ліс просто так прогулятися, вас дуже скоро зустріне людина у формі і не просто поцікавиться, а ще зажадає відшкодувати завдані державі збитки. І ось цей самий "заповідний" ліс грабіжники переривають гектарами".

За словами вченого, ця ситуація дуже типова для всіх об'єктів археології Криму.

Нагадаємо, що у квітні 2011 року невідомі виставили на інтернет-аукціон відкопаний архів УПА, за який "чорні археологи" хотіли 500 тисяч грн.

У грудні 2010 року шведська поліція вперше затримала чорних археологів, які грабували скарби вікінгів на острові Готланд. Порушникам закону загрожує до чотирьох років ув'язнення.

У листопаді 2010 року голова Державної служби з питань національної культурної спадщини України Андрій Вінграновський заявив, що проблему "чорних" археологів Криму можна вирішити тільки за допомогою центральної влади України, і тому в уряді України планується створення міжвідомчої комісії, яка буде займатися проблемою чорної археології на півострові.

 

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.