Найстарішу книгу в Європі купили за 13 млн доларів. ФОТО

Британська бібліотека придбала найстарішу вцілілу європейську книгу – Євангеліє від Іоанна. Придбання раритетного рукопису, датованого 698 роком, обійшлося у 13 мільйонів доларів.

Про це повідомляє ВВС.

Це Євангеліє від Іоанна також називають Кутбертовим, оскільки його ще у XII столітті знайшли в труні святого Кутберта на острові Ліндисфарн на північному сході Англії.

Знахідку датують приблизно 698 роком нашої ери. Це найстаріша європейська книга, що вціліла до наших днів.

Для того, аби купити найстаріший рукопис, бібліотека організувала найбільшу в своїй історії кампанію зі збору коштів.

Меморіальний фонд національної спадщини виділив чотири з половиною мільйони фунтів стерлінгів, але пожертвували і благодійні фонди, і громадськість.

 Ікона святого Кутберта з його Євангелієм

Книгу продало Товариство Ісуса, аби зібрати кошти на освіту та реставраційні роботи.

Вдруге рукопис знайшли в Даремському соборі в 1104 році - після того, як труну перенесли, щоб зберегти від нападів вікінгів.

Рукопис виставлять на показ як в бібліотеці, так і на північному сході Англії.

Книга з ікони в реалі. Фото: britishlibrary.typepad.co.uk

Британська бібліотека орендувала Євангеліє святого Кутберта з 1979 року і отримала право на його привілейовану покупку.

За словами виконавчого директора Британської бібліотеки Дейми Лінн Бріндлі, книга дуже добре збереглася, її палітурка вишукана, а сторінки добре прошиті і неушкоджені.

Вона подякувала тим, хто давав кошти на придбання Євангелія.

"Це можливість, яка випадає лише раз в житті, можливість зберегти Євангеліє для народу, ми вдячні і зворушені тим, що так багато людей підтримали нашу кампанію", - сказала директор бібліотеки.

"In principio erat verbum - Спочатку було слово". Перша сторінка Євангелія

Працівники бібліотеки також вважають, що книга коштувала тих мільйонів, які за неї заплатили.

Євангеліє від Іоанна виставлять у головній будівлі Британської бібліотеки на Сент-Панкрас в Лондоні.

Перший показ рукопису в Даремі очікують в липні 2013 року.

Настоятель Даремського собору преподобний Майкл Седгрув каже, що придбання Євангелія стало "найкращою з усіх можливих новин".

"Для мешканців Дарема та північного сходу Англії це - найзаповітніша книга", - сказав він.

Окрім того, рукопис Євангелія від Іоанна, знайденого у гробі св. Кутберта, оцифрований і буде викладений онлайн.

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.