На дні Атлантики знайшли корабель із радянською платиною

Американський мисливець за скарбами Грег Брукс знайшов на дні Атлантичного океану затонулий британський корабель "Порт Ніколсон", який мав на борту вантаж платини вартістю у приблизно 3 млрд доларів.

Про це повідомляє "УП.Життя" з посиланням на ТСН.

За словами Брукса, остов британського торгового корабля "Порт-Ніколсон" (SS Port Nicholson) лежить на дні у 80 кілометрах від узбережжя США. У 1942 році це судно торпедувала німецька субмарина.

У реєстрі Мінфіну США Брукс знайшов відомості про те, що разом з "Порт-Ніколсоном" затонув великий вантаж платини, злитки якої були передані США Радянським Союзом як плату за військові постачання.

Брукс стверджує, що виявив судно ще чотири роки тому, однак тримав свою знахідку в таємниці до того часу, поки не оформив дозвіл на підйом. Операцію з підняття скарбів на поверхню Брукс сподівається розпочати до кінця лютого.

Однак питання про те, кому має належати затонулий вантаж, поки не вирішене. Експерти в галузі морського права кажуть, що претензії на власність можуть пред'явити США, Великобританія і Росія.

Однак багато фахівців сумніваються в тому, що на борту може бути платина. Зокрема, представники уряду Великобританії заявили, що, за їхніми даними, "Порт-Ніколсон" перевозив техніку і військове майно.

Нагадаємо, що наприкінці січня британські водолази знайшли на дні Середземного моря корабель, на борту якого були особисті речі адмірала Гораціо Нельсона.

У квітні 2012-го виповнюється 100 років від катастрофи "Титаніка".

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.