У Польщі демонтують пам’ятник генералу Сверчевському

21 лютого має розпочатись демонтаж пам'ятника Каролю Сверчевському. Вбивство генерала вояками УПА стало формальним приводом для початку операції «Вісла».

Про це повідомляє сайт "PodkarpackaHistoria".

 Пам'ятник Сверчевському в Яблонках. Фото:  "PodkarpackaHistoria" 

Якщо в цю середу будуть відповідні погодні умови, планується почати роботи, пов'язані зі знесенням пам'ятника генералу. Дозвіл на його демонтаж видала місцева влада. Демонтаж обійдеться полякам у 52 тисячі злотих.

Пам'ятник розроблений Францішком Стринкевічем і встановлений у 1962 році на місці де загинув Сверчевський (тодішній заступник міністра оборони – І.П.) у Яблонках під Балігродом.

В комуністичні часи пам'ятник був обов'язковим місцем зупинки туристичних груп, тут проводились різного роду заходи і мітинги.

Після 1989 р. постало питання про демонтаж пам'ятника, як символу комунізму. У той же час, було багато захисників пам'ятника, які вважали, що Сверчевський є символом боротьби проти УПА, а сам монумент є однією з найбільш визначних пам'яток Бескидів.

Протягом декількох років, в річницю смерті "Вальтера" (псевдонім Сверчевського – І.П.), тут організовували заходи представники Союзу демократичних лівих сил. У 2013 році навіть відбулося зіткнення між прихильниками пам'ятника та його супротивниками.

Існування пам'ятника на думку Інституту національної пам'яті Польщі суперечить принципам поваги до національної пам'яті, а також положенням ст. 156 Кримінального кодексу, що забороняє глорифікацію тоталітарних режимів.

Читайте також:

"Хрін" для генерала. Загибель Кароля Сверчевського в засідці УПА

Чорнобильська катастрофа. Смерть тисяч людей заради виживання радянського режиму

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 37 років тому – у 1986 році. Тодішній комуністичний режим до останнього намагався приховати інформацію про масштаби забруднення території та опромінення радіацією людей. Приховував не тому, що розумів масштаби і наслідки катастрофи. А тому, що влада завжди так працювала і показувала СРСР як найкращу в світі державу, в якій ніяких катастроф ніколи не відбувається

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.