Польська інтелігенція закликає засудити вандалізм щодо українських могил у Польщі

Польська інтелігенція висловила обурення проти осквернення українських могил у польській державі.

Про це йдеться у зверненні до міністра культури і національної спадщини Петра Гліньского, повідомляє Еспресо із посиланням на газету "Wyborcza".

Невідомі вкинули таблицю з меморіалу УПА та рушники у яму
Невідомі вкинули таблицю з меморіалу УПА та рушники у яму
ФОТО НАДАНЕ ОБ'ЄДНАННЯМ УКРАЇНЦІВ У ПОЛЬЩІ

"Ми пишемо міністру, щоб висловити обурення і рішучий протест проти осквернення українських могил у польській державі. Ми закликаємо міністра засудити ці варварські вчинки, які порушують людські цінності, зокрема ті, що лежать в основі європейської цивілізації, до яких Республіка Польща століттями належала" , - йдеться в зверненні.

У січня цього року Союз українців у Польщі повідомив Міністерство культури і національної спадщини, Комітет національних меншин Сейму Республіки Польща та Інститут національної пам'яті про черговий акт профанації і руйнування української могили, на цей раз в колишньому селі Монастир, розташованому в гміні Горінець у Підкарпатської губернії. Могила воїнів Української повстанської армії, які загинули 2 і 3 березня 1945 року.

У січні цього року табличка з іменами полеглих знову була розбита на ще менші частини і разом з традиційними українськими рушниками, розрізаними на шматки, викинута в яму.

Сенс цього акту вандалізму – злочинці хотіли показати, що польські громадяни української національності не мають права бути поховані на цвинтарі на території польської держави.

Починаючи з 2014 року, у Польщі оскверняють українські могили, хрести і пам'ятники. Ні центральна влада Республіки Польща, ні будь-які інші органи, до компетенції яких входить охорона кладовищ і пам'ятників, не здійснювали ніяких дій щодо запобігання варварству і виправленню заподіяного зла, незважаючи на наявність матеріальних доказів, включаючи відеозаписи цих актів, опублікованих в мережі.

"Ми, автори цього листа, з повною силою підтримуємо заяву союзу українців у Польщі і категорично закликаємо Міністерство культури і національної спадщини та Інститут національної пам'яті публічно засудити акти знищення і осквернення українських могил і пам'ятних знаків у польській державі. Ми також очікуємо жорсткої реакції від правоохоронних органів", - йдеться у зверненні.


Звернення підписали:

Izabella Chruślińska

Danuta Kuroń

Edwin Bendyk

Martyna Bogaczyk

Halina Bortnowska-Dąbrowska

prof. Przemysław Czapliński

Anna Dąbrowska

Tomasz Dostatni OP

Krystyna Engelking

Beata Fudalej

Grzegorz Gauden

Konstanty Gebert

Agnieszka Glińska

Witold Horowski

Jerzy Illg

Krystyna Janda

Andrzej Leder

Magdalena Łazarkiewicz

prof. Andrzej Mencwel

Joanna Onyszkiewicz

Janusz Onyszkiewicz

Grzegorz Pac

Bartosz Piechowicz

Józef Pinior

Danuta Przywara

Józef Puciłowski OP

Anda Rottenberg

Nina Smolar

Eugeniusz Smolar

Paweł Smoleński

Grażyna Staniszewska

Krzysztof Stanowski

prof. Jerzy Stępień

Rafał R. Suszek

Andrzej Szeptycki

prof. Joanna Tokarska-Bakir

ks. prof. Alfred Wierzbicki

prof. Marek Wilczyński

Agnieszka Wiśniewska

Michał Wojcieszczuk

prof. Anna Wolff-Powęska

Krystyna Zachwatowicz-WajdaНагадуємо
, що 20 січня з'явилася інформація про те, що на горі Монастир біля Верхрати знищено таблицю з могили воїнів Української повстанської армії (УПА). Посольство України в Польщі поінформувало МЗС РП про цей факт.

Читайте також:

Відновлення меморіалів УПА: у польському Інституті нацпам'яті назвали умови

Нагадуємо, що 9 жовтня 2016 року невідомі повністю знищили пам'ятник на братській могилі 13-х вояків УПА, що розташований на кладовищі с. Верхрата Любачівського повіту Підкарпатського воєводства.

Того ж дня польська ультраправа організація Oboz Wielkiej Polski (OWS, "Табір великої Польщі"), відома своєю співпрацею із терористичними угрупуваннями ДНР і ЛНР, взяла на себе відповідальність за вчинений акт вандалізму.

Хрест на могилі-кургані очистили лише 2017 року працівники меморіально-пошукового підприємства "Доля" при Львівській обласній раді.

26 квітня 2017 року на цвинтарі у селі Грушовичі біля Перемишля представники правих польських організацій зруйнували монумент воякам Української повстанської армії. Руйнування братської могили вояків УПА в Грушовичах було 15-м актом наруги над місцями пам'яті українського народу на території Республіки Польща, вчиненим від 2014 року.


Читайте також: Зеленський і Дуда. Про що домовились президенти в політиці історичної пам'яті

Як відбувалися парламентські вибори в Галичині 100 років тому?

Виборчий кодекс, який почав діяти в Україні з початку 2020 року, суттєво змінює принцип голосування, переведення голосів у мандати, нарізку округів, що, звісно, не омине і Львівщину. Це викликає певні історичні паралелі з 1907 роком, коли в Австро-Угорщині відбулася виборча реформа, яка суттєво змінила правила виборів у Галичині. Тоді використовувалася виключно мажоритарна виборча система, яка відтепер не використовується в Україні під час парламентських і місцевих вибрів до рад із кількістю виборців більше як 90 тисяч осіб

Акула пера у підпіллі. До дня народження Петра Федуна-"Полтави"

На пошук і ліквідацію однієї людини у 1951 році «совєти» кинули 4 574 офіцерів і солдатів, із них – 60 інструкторів із 110 службово-розшуковими собаками, 500 курсантів навчального загону МГБ, 230 автомашин. Ким був легендарний «Полтава», що на його пошуки спорядили кілька полків чекістів?

Година папуги. Діти пишуть Сталіну

Чапський чув, як тут кажуть: "То чорт дорогою іде". Нібито, якщо кинути у вихор сокирою — потече кров. Дивні тут забобони. Учора ті "чорти" вилися попід ногами і перебігали дорогу збудженим і усміхненим колегам Чапського. Він заздрив щастю колег, які вже пішли за колючий дріт і табірні мури у далекий, широкий світ.

Брати Шептицькі і єврейський народ. Частина І

Одним із вагомих епізодів у життєписі Митрополита Андрея Шептицького, як і в життєписі його молодшого брата бл. свщмч. Климентія — Праведника Народів Світу, є їхня участь у порятунку галицьких євреїв у часи Голокосту. Більшість інформації черпаємо зі спогадів очевидців, Порятунок євреїв — спільна справа братів, як і діяльність, спрямована на погашення антисемітських настроїв у тодішньому суспільстві, хоча більшість документів підписана самим Митрополитом. Парадокс у тому, що о. Климентій Шептицький був визнаний «Праведником народів світу» за порятунок євреїв у часи Голокосту, натомість заслугам Митрополита Андрея у такому визнанні було відмовлено.