Українська правда
Історична правда

Харків часів "дорослого дитинства" Людмили Гурченко

Теми: Харків, XX сторіччя, історія України, Третій рейх, Друга світова війна, мемуари, Велика вітчизняна війна, memoriam, УРСР

Людмила Гурченко, яка померла 30 березня у Москві, народилася в Харкові - у листопаді 1935 року. Дитинство однієї з найвідоміших актрис нашого часу пройшло в умовах окупації і війни, про що Людмила Марківна зворушливо розповіла у своїй книзі "Оплески".

Автор ІП Валерій Кравченко зробив скромний знак пошани Гурченко, підібравши до розділу цієї книги "Моє доросле дитинство. Війна" ілюстрації з німецьких і радянських архівів.

Ось як виглядав Харків, у якому виростала майбутня зірка радянського кіноекрану: 

"... Все обірвалося миттєво, несподівано. Всього п'ять з половиною років я прожила "до війни"...

"Війна, війна, війна ... Сталін, Росія ... фашизм, Гітлер ... СРСР, Батьківщина", - чулося звідусіль. Що таке війна? Чому вони її бояться? Мені було дуже цікаво - що таке "постраждало від бомбардування?" Як це виглядає?

Людмила Гурченко в юності

 ... Після бомбардування ми з татом пішли в місто.

- Марк, не бери Люсю. Там можуть бути убиті. Навіщо дитині бачити це?
- Дитина, Льолю, хай знає і видить усе. І добре, й погане. Усе своїми очима. Жисть є жисть, моє дитя...

...Біля ресторану "Люкс" (вул. Сумська, буд. № 2) лежала поранена жінка. Ліве плече у неї було роздроблене, і квітчаста кофтинка вдавилася всередину. ...На нозі, вище коліна, осколком вирвало шматок м'яса. Від вітру спідниця закрила обличчя і видно було тільки білі трусики. "Товариші! Хто-небудь, будь ласка, поправте спідницю... Як соромно... Товариші, дорогі товариші, будь ласка ... Так соромно...", - повторювала вона монотонно.

Обличчя в неї було зовсім сіре. Вона навіть не стогнала. Невже їй не боляче? Чому вона не кричить? Чому вона каже "товариші, товариші"?

Дивіться також: "Битва під Харковом. Як місто звільнили від "перших німців". КАРТИ, ФОТО"

18 фото
Андрій Костін _ 20.07.2013 20:17
Дуже цікаво переглядати старі фото,я з Харківської області,працюю у Харкові,з кожним роком написів українською все менше(особливо як "прийняли закон" про так звані "регіональні мови"),але все ж ще є,наприклад приватні підприємці часто використовують укр..вивіски (РЕМОНТ ВЗУТТЯ -:) і т.д... ),як що і далі так буде,історичний україномовний Харків може зникнути.З повагою,усім здоров’я.
AAC _ 06.05.2013 22:47
M.Galych:
Гнида ты,Галич.
individual _ 09.10.2012 19:35
oleh57:
Цікаво чи можна побачити зараз в Харкові вивіску "Крамниця" як на фото і яка кількість харківян знає що це таке? Це відносно окупації.
Нынче такую вывеску не встретишь. А может просто не обращаю внимание. Теперь больше супер-, гипер- и прочих шопов. Согласитесь назвать "Караван" крамницею несколько не уместно. Раньше, помню точно, были такие вывески.
Waleria Horbaczowa _ 27.07.2012 00:11
oleh57:
Певно що не можна. В тому приміщенні зараз невеличкий барчик. Думаю, після серпня 1943-го влада подбала про те, аби в Харкові навіть згадки про "фашистського щура" не лишилося. Взагалі, старих вивісок по Харкову дуже мало. Єдине, що я бачила, - дореволюційні вивіски молочної крамниці та швейної майстерні на будівлі, що на розі Пушкінської та площі Поезії. Їх навіть під скло помістили, щоб запобігти руйнуванню - хоча, як на мене, більше для вигляду. А найкумедніше, що в цьому приміщенні нині бутік.
oleh57 _ 20.05.2012 09:44
Цікаво чи можна побачити зараз в Харкові вивіску "Крамниця" як на фото і яка кількість харківян знає що це таке? Це відносно окупації.
Артефакти за темою:
Харків
Останні надходження
АВТОРИЗАЦІЯ
Для авторизації використовуйте ті самі ім'я і пароль, що і для коментування публікацій на "Українській правді".


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте