Тадж-Махал впаде через п'ять років - індійські вчені

Мавзолей Тадж-Махал, одне з чудес світу, збудований на згадку коханої дружини імператором Великих Моголів Шах-Джаханом, впаде через п'ять років, заявили індійські вчені.

Про це повідомляє "Інтерфакс" .

"Трагедія неминуча, якщо не буде вжито термінових заходів, щоб зупинити руйнування фундаменту", - заявила ініціативна група вчених, яка звернулася в середу до громадськості Індії із закликом не допустити втрати цієї "безцінної перлини".

Мавзолей Тадж-Махал. Південний фасад

Тадж-Махал, об'єкт Світової спадщини ЮНЕСКО, визнано найбільш відомою туристичною пам'яткою Індії, яку щорічно відвідують понад чотири мільйони чоловік. У 2007 році він увійшов до списку Нових семи чудес світу після опитування більш ніж 100 млн. чоловік.

Біломармуровий мавзолей, грандіозний і одночасно повітряний, ось уже 358 років "пливе" в спекотному мареві над берегом річки Джамни. Таке розташування дозволяє спостерігати великий труд геніальних будівельників у найбільш вигідному ракурсі, з близнюком-відображенням у воді.

 Усипальниці всередині мавозолею

Проте в даному випадку краса зажадала занадто великих жертв.

"Тадж-Махал стоїть на краю річки, яка є невідривною частиною його архітектурного дизайну, - заявив професор Рам Нат, один з провідних наукових авторитетів у світі в галузі дослідження спадщини епохи моголів, що поєднує в собі елементи перського, індійського та ісламського архітектурних стилів. - Але колись потужна, повноводна Джамна в останні роки сильно обміліла і тепер "вмирає", а без неї не зможе вижити і Тадж-Махал - будівельники просто не закладали такої можливості у свої розрахунки".

В Національній бібліотеці Індії будівельники знайшли таємну кімнату (ФОТО)

Дослідження показали, що в минулому році руйнування досягло критичної точки: почали з'являтися тріщини під самим куполом, навколо розташованої в центрі гробниці дружини імператора, Мумтаз-Махал, і з того часу рахунок життя мавзолею пішов навіть не на десятиліття, а на роки.

Східний фасад

За словами вчених, ще одна грізна ознака наближення лиха - нещодавно виявлений і повільно зростаючий крен чотирьох мінаретів, розташованих по кутах мечеті-усипальниці. Така тенденція, як вони вважають, говорить про те, що до перших серйозних руйнувань сьомого дива світу залишилося від двох до п'яти років.

У Львові бояться, що Золочівський замок розвалиться

Тривогу істориків і екологів поділяє міськрада міста Агри, поблизу якого зведено пам'ятник вічної любові. "Пора переходити від констатації фактів до термінових військових дій проти руйнівних сил природи", - заявив депутат ради Рамшанкар Катері.

 Обміліла Джамна

На його думку, в битві за Тадж-Махал перший наступ потрібно починати з порятунку Джамни, "важка хвороба" якої позначається не тільки на стані мавзолею, але й на повсякденне життя простих людей, що живуть на її берегах і з кожним роком зазнають все більших тягарів через обміління річки.

Нагадаємо, 1 серпня 2011 року зруйнувалася Нова (Велика) вежа Старої фортеці в Кам'янці-Подільському.

Петлюрівська Покрова. УНР на краю безодні

У жовтні 1919 року керманичі УНР уперше за весь час революції організували привселюдну урочисту присягу на вірність українській республіці. Ця подія залишила слід у пам`яті багатьох учасників визвольних змагань, хоча й не змінила перебіг війни за українську державність.

Генерал Петро Григоренко. Таврія, Москва, "психушка", Нью-Йорк

Радянський офіцер, комуніст, антисталінст, жертва каральної психіатрії, захисник і друг кримськотатарського народу, член Московської Гельсінкської Групи і Закордонного Представництва УГГ, а також син, чоловік і батько – це лише частина ролей, які довелося прожити уродженцю Запоріжжя.

"Невидима рука" олігархії. Кому англійці мають бути вдячні за "Велику хартію вольностей"

Ніхто не може бути покараний інакше, аніж за рішенням суду. Податки мають стягуватися лише за згодою тих, хто їх сплачує. Депутат повинен бути захищений від переслідувань з політичних міркувань. Все це ще в 1215 році було зафіксовано у "Великій хартії вольностей".

Свято присяги УНР

"Всі оглядаються назад і дивляться на вулицю, по якій проноситься кілька автомобілів: "Он Петлюра... Спереду... " 14 жовтня 1919 року у тимчасовій столиці УНР Камʼянці-Подільському відбулась урочиста присяга чиновників та війська