Горбачов вважає окупацію наслідком "авантюрного розпуску Союзу"

Перший та останній президент СРСР Михайло Горбачов вважає ситуацію в Криму наслідком "авантюрного розпуску Союзу".

Про це йдеться в його листі на ім'я колишнього головного редактора "Независимой газети " Віталія Третьякова, передає Інтерфакс-Україна.

У ньому екс-глава СРСР, торкаючись першопричин нинішніх подій, заявив: "Бачу її в зриві перебудови, в бездумному, авантюристичному "розпуску Союзу".

Горбачов наголосив, що "боровся за збереження єдиної держави всіма доступними політичними засобами".

"І до, і після змови керівників Російської Федерації, України і Білорусії в Біловезькій Пущі я попереджав про небезпеки руйнівних дій тодішнього російського керівництва", - зазначив екс-президент і додав: "На жаль, до моїх попереджень не дослухалися".

"Верховна Рада Російської Федерації під оплески схвалила руйнування Союзу, ні словом не згадавши про Крим і Севастополь. До речі, ту ж позицію зайняли в ті фатальні для країни дні Ви і багато авторів "Независимой газети", яку Ви тоді редагували", - сказав Горбачов.

За його словами, "коли стало ясно, що події набувають все більш небезпечних обертів, звернувся до президентів Путіна та Обами, до інших світових лідерів із закликом використовувати свої можливості і авторитет, щоб допомогти українцям знайти вихід з глухого кута".

"На жаль, цього не було зроблено", - констатував Горбачов.

Він вважає, що "головне - зупинити небезпечну ескалацію, знайти рішення, яке буде підтримано громадянами України, Росії, застереже від нової холодної війни".

Про останній рік існування СРСР дивіться на ІП:

Січень 1991. Радянські війська і 15 загиблих у Вільнюсі. ВІДЕО

Лютий 1991. Страйк шахтарів Донбасу. Як це було

Березень 1991. Референдум про збереження СРСР. Спогади доньки Єльцина

Серпень 1991. Путч у Москві - ГКЧП. Як реагувала Україна

Проголошення ВР незалежності України. 24 серпня 1991 року

1 грудня 1991. Всенародний референдум за незалежність

8 грудня. Ліквідація СРСР Кравчуком у Біловезькій пущі. ВІДЕО

25 грудня 1991. Горбачов оголошує про кінець Союзу. ВІДЕО

Роми. Ті, що пройшли крізь Голокост

В ніч з 2 на 3 серпня 1944 року в таборі смерті Аушвіц-Біркенау нацисти за кілька годин знищили в газових камерах 3,5 тисячі ув’язнених ромів. Тільки у цьому таборі за роки війни було знищено більш 20 тисяч ромів з 14 країн Європи. Рішенням конференції найбільших ромських організацій світу цей день оголошено Міжнародним днем пам’яті жертв геноциду ромів. В Україні цю дату офіційно встановлено постановою Верховної Ради в 2004 році.

Як Мазепа вбив Зеленського. 10 цікавих фактів про гетьмана та його родину

Над постаттю Івана Мазепи було зображено янгола зі смолоскипом, а ще вище угорі містилася цитата з Горація: «SI FRACTUS ILLABATUR ORBIS IMPAVIDUM FERIENT RUINAE!» («Безстрашний поляжу під руїнами світу, що руйнується!»).

Леся Бондарук: «Справа Юрія Дмитрієва не в обвинуваченні, а в замовленні проти нього…»

«Правда – найдієвіший спосіб проти брехні та беззаконня. Безсовісність Кремля сягає свого апогею. Безсовісно і безцеремонно вони проводять попередню імперську політику, намагаються з «гебешною удалью» викручувати руки новим незалежним державам. Мені соромно… А всередині Росії вирощується новий культ – Путінсько-поліцейський. Гебісти та інші силовики обнагліли вище можливого. Знову починається гонка озброєння, починаються шпигунські процеси… У країні нагнітається істерія «екстремізму», під цю дудку відбуваються найпідліші речі…»

Мустафа Джемілєв: Коли в історії людства окупанти йшли із зайнятої території самовільно та без тиску?

Сталінська депортація у дитячому віці до Середньої Азії, 15 років у тюрмах та колоніях, 303 дні голодування та внесок у повалення радянського союзу, повернення до Криму та створення системи органів національного самоуправління, окупація півострова Росією та заборона в’їзду на Батьківщину, врешті-решт статус живої легенди. Це невичерпний перелік біографічних віражів лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва.