Спецпроект

Севастополь – місто української слави. Про українців у Кримській війні

Росія у цій війні воювала переважно українськими руками – до 50% війська Імперії складали солдати, матроси і офіцери українського походження, причому матроси-українці складали близько 70% Чорноморського флоту.

Міністерство юстиції проти КПУ. Адміністративний позов

"...зазначені факти свідчать про антиконституційну діяльність партії та є доказом вчинення КПУ в особі її лідерів та членів дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності України, що є підставою для заборони діяльності".

Шагін-Гірей. Сокіл, впольований двоголовим орлом

Власні великі сподівання та інтриги князя Потьомкіна на тлі першої російської анексії Крима привели кримського Сокола на острів Родос, який виявився роковим місцем для останнього з Гіреїв.

22 червня - річниця початку німецько-радянської війни. АУДІО Левітана

22 червня 1941 року нацистська Німеччина напала на Радянський Союз. Так Друга Світова війна вдерлася на територію Української РСР, двічі прокотившись через її землі. До того вона вже пройшлася Заходом України...

Фантомні болі Імперії. Чи могла Україна втратити Крим у 1990-х

Найбільше загострення стосунків між молодими країнами припадає саме на 1992-1993 роки, коли відбувалися переговори щодо відмови України від ядерного статусу.

Декан істфаку ТНУ Олександр Герцен: "Відновлено кафедру історії Росії"

"Сьогодні ми в Криму знову повертаємось до тих поглядів на історію, які існували до 1991 року..." Декан історичного факультету Таврійського національного університету розповідає про зміни в історичній науці Криму після окупації. (рос)

Як Крим "ісконно русскім" став. Імперський крок Катерини

"Татары не познают и не чувствуют ни нашего им благодеяния, ни цены даруемой им вольности и независимости […] паче привыкнув к власти и игу порты Оттоманской, желают внутренне под оные возвратиться"

"Принуждение к союзу": як Крим став "ісконно русскім"

"Постараться употребить все политические средствы по введению между разными Татарскими поколениями междоусобные распри и несогласия […] сіе весма немало послужить может к наискореишему и легчаишему Крыма завоеванию"

Північно-Кримський канал. Історія будівництва

Дніпровська вода забезпечує 85% споживання Криму. Коли від спеки пересихають ріки та джерела, водосховища природнього стоку у кращому випадку заповнені до половини. Зате наливні водосховища завжди повні. Завдяки каналу Крим ніколи без води не залишиться.

Історія "Новоросії" та її етнічний склад у XIX сторіччі

"Новороссия" заселялася переважно вихідцями з українських земель Російської імперії. Частка українців у Херсонській та Катеринославській губерніях складала 74%. А "великоросіян" у Херсонській губернії (включно з Одесою) було тільки 3%.

Фраза про "примус до миру" - з давньотюркського документу - історик Галенко

"Для Європи шляхетність полягала в тому, щоб вірно служити сюзерену. Для воїна Степу шляхетність - це здобувати перемоги, доводячи в такий спосіб благовоління Бога, і в нагороду діставати собі алкоголь".

"Возз'єднання усього" і одвічна українська "зрадницька діяльність"

Оприлюднена на сайті МЗС Росії добірка "історичних документів" має свідчити виключно про одне: що українець фактично у будь-якому прояві своєї українськості є одразу "зрадником". Імперія нас не розуміє. І тому програє.

Кобзар Дармограй. Про літературні маски Шевченка

Крім полум'яного Кобзаря, відомого нам із поезії, існує ще одна іпостась Тараса Григоровича. Її звати Кобзар Дармограй. Цей двійник фігурує майже в усій російськомовній прозі автора. Шевченко змінював літературні маски так само легко, як одягав кожуха замість костюма.

Анексія 1783 року. Як Російська імперія захопила Крим

Із секретної інструкції Потьомкіна: "Не допустити до нових виборів. Підготувати людей до прийняття російського підданства. Противників ліквідувати, якщо треба - то й військовою силою". Історичні паралелі додумайте самі. (рос)

Міжнародне партнерство УВО у 1920-х роках

Завдяки допомозі групи УВО у Ґданську 1925 року литовцям вдалося успішно переправити до себе два підводні човни, куплені в Німеччині. Маючи українську інформацію про розташування польських морських сил, литовські моряки успішно доправили субмарини до Литви.

Один з провідників ОУН Омелян Коваль: "Ця молодь відродить Україну"

У 13 років його вперше викликали на допит за політичні погляди, у 21 – він проголошував Акт відновлення незалежності, два з половиною роки провів у концтаборі Аушвіц, добре знав Василя та Степана Бандеру, понад 20 років очолював Спілку української молоді в Бельгії.

Ростислав Хом’як: "Українські газети в Америці ще будуть"

Відомий журналіст - про те, що чекає друковану пресу в США, чому не буде позбалено Пулітцерівської премії Волтера Дюранті, а також про західних лідерів, закоханих у Михайла Горбачова.

Олександр Галенко: "Донецькі правлять, як велить політична культура Степу"

"...Янукович хоче бути талісманом-емблемою. Він з’являється лише на ритуальних зустрічах та поїздках. Навіть останні драматичні події в країні не змусили його вийти на люди..."

Запорожці як фактор політичної боротьби в Речі Посполитій

Історія участі Війська Запорозького у конфлікті між польським королем і опозицією в 1670-х. Коронна армія була в руках опозиції, тому королівський двір найняв козаків. І платив справно.

Росіяни в боях за незалежну Україну. ФОТО

Ані командування Української Галицької армії, ані підлеглих не засмучував той факт, що генерал Генбачов… не говорив українською мовою. Бо міру патріотизму визначає не походження, а реальні вчинки людини.