Роман Ревчук: Від Брюховецького до Януковича? Спільні долі політиків

З нагоди 357-ої річниці Переяславської ради поглянемо на традиції стосунків між "братніми" народами на державному рівні. Як склалася доля гетьманів Лівобережної України, які поспішили пожертвувати державними інтересами на користь Москви?

Матвій Ганапольський: У Росії офіційно з'явилися громадяни другого сорту. Це - фашизм!

Вперше в країні, котра перемогла фашизм, узаконено нацистське рішення щодо своїх громадян. Тим, хто це зробив, розділивши нас за національною ознакою, я зичу одного - будьте ви прокляті! (рос.)

Юрій Рудницький: "Геройська" димова завіса

Ажіотаж навколо питання про надання-позбавлення звань Героя України Степана Бандери і Романа Шухевича використовується владою для відволікання українців від кричущої ситуації в суспільстві і державі.

Василь Овсієнко: Тільки й людей на селі, що Василі!

Як і щороку, в Київському міському будинку вчителя (Центральна Рада) 14 січня, в п'ятницю, відбулося Святого Різдвяних Василів. Адже саме на Різдво Христове 1938 року прийшов у світ Василь Стус, 1901 року - Василь Чумак, 8 січня 1935 року - Василь Симоненко, 12 січня 1894 року - Василь Еллан-Блакитний. Це тільки поети...

Вахтанг Кіпіані: Анти-Герой Янукович

Отже, тепер більше двадцяти Героїв України, які теж отримали це звання "посмертно", будуть - за логікою донецьких суддів, донецького адвоката і єнакієвського президента - так само "дегероїзовані" вслід за Бандерою?

Мирослав Маринович: Замість вінка на могилу Михайлини Коцюбинської

Блискучий літературознавець написала немислимо багато дослідницьких статей, бо як можна було встигнути стільки написати за життя, сповнене задухою цькувань, відчаєм втрат, роками вимушеного мовчання! А останніми роками вона писала всупереч хворобі й постійному болю.

Василь Овсієнко: Президент привітав. Але не всіх. Що скаже греко-католичка Герман?

5 мільйонів українських греко-католиків, які теж святкують Різдво за юліянським календарем, пан Янукович не привітав. Тобто й не зарахував їх до "великого і гідного народу України".

Ольга Соломка: Шматок металу на засмальцьованій сорочці

Звичайно, в буденному житті він ходив, як і положено - красивий і доглянутий. А до людей - в дуже поношених речах... Чи щоби показати свою скромність, чи щоби морду не набили...

Степан Бандера: Из неисчерпаемого источника* (рождественский текст Бандеры)

Большевики начали отчаянную борьбу с религией, преследуя и уничтожая Церковь Христову. Но они не смогли уничтожить заложенные в человеческие души основы веры: тоску по Богу и поиск Божества.

Віталій Пономарьов: Романтики як хранителі історичної пам'яті

Почуття людини та її спільноти закорінені в минулому, а їхній геній живе в історії. Це особливо притаманно мешканцям геополітичного простору між Мюнхеном і Ялтою - тут "опритомніти" означає "опам'ятатись". Згадувати, забувати і пригадувати знову...

Ярослав Грицак: Страсті за Бандерою

Під таким заголовком київське видавництво "Грані-Т" випустило у світ кілька днів тому свою нову книжку. Не знаю, чи вона буде добрим подарунком під ялинку - але певен, що вона повинна знайти свій шлях до книжкової полички кожного інтелігентного читача чи читачки, незалежно від того, як він чи вона ставиться до Степана Бандери.

Олексій Мазур: Без гордості, але з Гордоном

Гендиректор НТКУ Єгор Бенкендорф каже, що Перший Національний відзначав День жалоби згідно з рекомендаціями Нацради: без траурної стрічки й свічі пам'яті на екрані та з Міхаілом Задорновим в ефірі

Олег Панфілов: Мені подобається бути кавказцем

Мені подобається зустрічати кавказців. З оригінальними прізвищами. Мій друг Іван Хохлов - натуральний грузин. Чи наш міністр освіти та науки Дмитро Шашкін. Або капрал грузинської армії Кравчукі. А предки його - українці на прізвище Кравчук... (рос.)

Микола Жарких: Друге пришестя або Пошуки невловимого Яворівського

Вже в червні 1989 року окреслилося два Рухи - народний, спрямований на здобуття свободи (і частково ковбаси), і Рух спритних людей до вищих посад, почестей і влади, які на деякий час зустрілися під дахом Народного руху за перебудову.

Геннадій Іванущенко: Чому влада боїться архівів? (роздуми з нагоди професійного свята)

Чехословацький уряд в кінці 1950-их років передав СРСР кілька вагонів документів періоду УНР з умовою, що вони будуть залучені до фондів українських архівів.
Вагони отримали - частина документів поїхала до Москви, решту знищили. Які ж причини такого страху перед архівною інформацією?

Володимир Острів: Історія Голоду: "Селянам дали два роки пільг, а потім забрали усе"

Як гриби після теплого дощу, виростали в селі різні продовольчі і промтоварні магазини, дрібні й середні приватні лавочки й ларьки. Селяни будували млини, олійниці, круподерки та виробляли ремісничі вироби, які продавали на ринку.

Андрій Бондар: Війна переможця

Після нещодавнього піар-прориву російського прем'єра на українському фронті в душах моїх співвітчизників народилася багата гамма почуттів, яка коливалася між справедливою злобою та неприхованою образою.

Василь Білас: Омелян Ковч - священик концтабору Майданек

"Я розумію, що стараєтеся про моє визволення. Але я прошу вас не робити нічого в цій справі. ...Окрім неба, це єдине місце, де я хотів би перебувати. Тут ми всі рівні - поляки, євреї, українці, росіяни, латиші, естонці... Моліться за тих, хто створив цей концтабір та цю систему. Нехай Господь помилує їх."

Наталя Михайличенко: Історія Голоду: "Дві сестри втекли на Донбас. Всі інші з величезної родини вмерли"

За все життя прабабуся ніколи не повернулася в рідне село, лякалася будь-яких нагадувань про ті часи. Я ж їздила туди. Але більшість людей з тих, із ким розмовляла, оселилися в Баранівці вже після 1930-х років.

Валерій Степаненко: Лише раби возвеличують своїх катів

Цар Петро I - один із найжорстокіших катів України. Наведемо лише декілька не згаданих у фільмі фактів, що стосуються політики Петра I щодо України та українців, які "зело умны, и мы от этого можем быть не в авантаже".