Спецпроект

Михайло Гаухман: Історик у Луганську

За рішенням Ученої ради Луганського національного університету, українська мова є обов’язковою для викладання українознавчих дисциплін. Тому українська є робочою мовою кафедри історії України, хоч і не всі курси від кафедри читають українською. Решта кафедр є російськомовними.

Олександр Зінченко: Кенгір, Хрущов та любов. Як кохання зруйнувало Імперію Зла

Семен Рак разом із своєю коханою взялися за руки і кинулися під танк. Литовець Альфонсас Урбанас опинився у протилежній ситуації: він на все своє життя запам’ятав, як його відштовхнула від танка дівчина-українка у вишитій сорочці. Врятувала ціною свого життя.

Віктор Ющенко: Як і чому була зруйнована "Ширка" між БЮТ і ПР

Довелося дуже серйозно й офіційно попрацювати, і неофіційно прикластися до того, щоб 7 червня, на Трійцю, Віктор Федорович вийшов з Великої Лаврської церкви і на камери оголосив, що він виходить із переговорного процесу.

Сергій Кошман: Не віддамо нашу російську мову росіянам!

Де-факто російська в Україні і російська в Росії - дві різні мови. Тепер треба закріпити це де-юре. Україні потрібен свій стандарт російської мови, офіційний державний орган, тлумачний словник... Бо в російському словнику не буде, приміром, слова "Майдан".

Олександр Зінченко: Що робити з Українським інститутом національної пам’яті?

Хіміотерапія – дуже болюча процедура, але вона може врятувати від хвороби. Українське суспільство потребує хіміотерапії національної пам’яті.

Александр Мусін: Анексія Криму. Голос із Петербурга

Василій Аксьонов вигадав "Острів Крим" як острів свободи. Але той перетворився на заповідник "совка", де Путін, за допомогою іншого Аксьонова, сподівається заховатися від "російського Майдану" (рос).

Йосиф Гофман: Діяти до катастрофи, а не після

Останній свідок Нюрнбергського процесу звертається до голів держав колишньої антигітлерівської коаліції - США, Британії та Франції - із проханням утрутитися у кримські події. Бо інакше може постраждати все людство.

Олександр Зінченко: Крим. Про головне

Окрім поселення Джевізлик на нашому шляху були - так само давно забуті і покинуті - поселення Алмачук та Гяур-Чаір. Від них також лишилися тільки стежки і старезні яблуні та груші. Теперішні кримськотатарські назви цих румовищ десь так і перекладаються – Яблуневий та Сад Невірних...

Тімоті Снайдер: Як Європа мала б відповісти на російську агресію

Соціальний порядок в РФ залежить від Європи, яку висміює російська пропаганда. А під лицемірством, як водиться, криється уразливість. Загальні обмеження за туристичними візами, кілька тисяч заборон на в'їзд і кількадесят заморожених рахунків справді можуть уплинути.

Севгіль Мусаєва: Мій Крим. "Невже у нас знову хочуть забрати батьківщину?"

Нам допомогла вижити саме ця безоглядна любов до рідної землі. Запитайте у будь-якого кримського татарина, де б він не жив, не працював – вітчизною для нього завжди залишається Крим. Мої друзі – кримські татари – вчаться в різних містах України та світу, але практично всі мріють повернутись додому в старості (рос.).

Ярина Ясиневич: Амнезія, яка може вбити

Навіщо СБУ, прокуратурі, МВС, Службі зовнішньої розвідки архіви радянської карально-репресивної системи? Слід вилучити їх з-під анекдотичного прикриття "державною таємницею", і, як пустили журналістів до документів Межигір’я, пустити в архіви КГБ істориків.

Костянтин Сігов: Європа та Україна: спротив вірусу страху

Нас намагаются позбавити близького та далекого майбутнього. Громадянський рух у Києві став найбільш потужною маніфестацією захисту європейських цінностей з часів заснування Європейського Союзу. Сьогодні необхідні рішучі дії глав держав ЄС. (рос)

Олександр Панченко: In Memoriam. Націоналіст Євген Стахів - "Борис", "Павлюк", "Стах"

"Вірю, що треба писати правду про події без огляду на те, подобається це комусь чи ні. Правда допоможе розібратися історикам в подіях, що відбувалися на українських землях, і хто був героєм, а хто лише хоче жити коштом інших…".

Андрій Демартіно: Повстанський рух як історична традиція

Викликавши повстанський рух, треба усвідомлювати, що дуже скоро він стане самостійною стихією з уласними цілями і власними способами їх досягнення. В цьому ряду січневі штурми 2014 року - явище історично закономірне. (рос)

Олексій Мустафін: Прощання з тиранією. Як це відбувалося 2500 років тому

Повстанці швидко зрозуміли, що власних сил для штурму в них не вистачає. Тому звернулися по допомогу до інших міст, де на той час yже була встановлена демократія. Це дозволило їм зібрати велику армію...

Віталій Нахманович: Відкрите звернення до лідерів Майдану

Єдиний шлях – децентралізація. Якщо Донбас "годує" сьогодні усю країну, нехай він обмежиться забезпеченням гідних заробітних плат своїм мешканцям. Якщо в Харкові бажають бачити пам’ятники Леніну, давайте звеземо їх туди з усієї України.

Павло Нечитайло: Допоможіть датувати печерний комплекс на Дністрі. ДАТОВАНО!

Середньовічний печерний комплекс над Дністром потребує вашої допомоги. Розмаїття сюжетів, кількість, стилістика не має аналогів в Україні. Тут зберігається унікальний наскельний вернісаж загальноєвропейської ваги.

Павло Солодько: Виступ на Майдані

Відновлення довіри між громадянами - найбільш недооцінений аспект нинішніх історичних подій. Зараз на євромайданах країни і світу народжується наш соціальний капітал. А з нього створюється політична нація. Ось чому революційним прапором став державний.

Мирослава Гонгадзе: Мама свого Сина. Я і Україна в боргу перед Лесею Корчак...

Її останніми словами сказаними мені у телефонній розмові в середу ввечері були- "Не турбуйся за мене, бережи дітей". Колись ті самі слова сказав мені Гія, за місяць до своєї смерті.

Євген Сверстюк: Плекання національної пам’яті

Ледачим людям здається, що все рівно світ інтегрується, глобалізується і національні сентименти втрачають ціну. Якщо сентименти, то їм ціна низька. А коли мова йде про національний стрижень, про самосвідомість і національну відповідальність, то це приблизно відповідає поняттю національної ідентичності.