8 липня в історії

52 до н. е. - загальноприйнята дата заснування Парижа.
Поселення гальського племені паризіїв існувало на цьому місці ще двома-трьома століттями раніше, але вперше про нього як Лютецію згадав Гай Юлій Цезар у "Записках про Галльську війну"

1497 - Васко да Гама почав першу мандрівку європейських мореплавців до Індії

1573 - Булонський едикт поклав край чотирирічній війні французьких католиків і гугенотів

1621 - народився Жан Де Лафонтен, французький поет-байкар, байкар, родоначальник нового виду байки у світовій літературі.
Сьогодні - 390 років від його народження

1659 - об'єднане 60-тисячне українсько-кримське військо розбило в Конотопській битві 150-тисячні сили московських загарбників під проводом Олексія Трубецького.
Російський історик XIX ст. Сергій Соловйов так описує реакцію царя на сумну звістку: "Цвіт московської кінноти, що відбув щасливі походи 1654 і 1655 років, загинув протягом дня, й уже ніколи після того цар московський не здатен був вивести на поле таке блискуче військо. У жалобній одежі вийшов цар Олексій Михайлович до народу, й жах охопив Москву"

Сучасне бачення Конотопської (Соснівської) битви1686 - австрійські війська звільнили Буду (нині - частина Будапешта) від турецького панування, що тривало з 1541 р.

1709 - генеральний бій Північної війни 1700-1721 рр. - Полтавська битва.
Російська армія під керівництвом Петра I розгромила шведське військо Карла XII та його союзників, українських козаків на чолі з гетьманом Іваном Мазепою

Картина битви під Полтавою

1740 - у Петербурзі четвертований глава російського уряду Артемій Волинський, звинувачений фактичним регентом Ернстом Біроном у спробі узурпувати владу

1777 - Вермонт став першим штатом США, який скасував рабство

1796 - Державний департамент США видав перший паспорт громадянина США

1820 - Франкфуртський сейм прийняв Віденський заключний акт, який підтвердив конституцію Німецького союзу і підтвердив суверенітет німецьких держав

1831 - народився Джон Пембертон, американський фармацевт, винахідник "Кока-коли" (спочатку він вважав цей напій лікувальною мікстурою).
Сьогодні - 180 років від його народження

1833 - на азіатському березі Босфору підписано союзний договір між Росією й Туреччиною

1838 - народився Фердинанд фон Цеппелін, німецький граф, конструктор дирижаблів жорсткої конструкції

1839 - народився Джон Рокфеллер, американський промисловець, засновник нафтової компанії "Стандард ойл", родоначальник промислово-фінансової династії.
Перший доларовий мільярдер в історії бізнесу

Джон Рокфеллер

1840 - народився Мануель де Арріага, португальський політик-республіканець, згодом - демократ; після повалення монархії - перший президент Португалії у 1911-1915 рр.

1842 - народився Микола Бенардос, український і російський електротехнік, винахідник, творець усіх видів електричного дугового зварювання.
Уродженець села Бенардосівка Херсонської губернії (тепер село Мостове Миколаївської області)

Микола Бенардос

1886 - Хунчунська угода, укладена в урочищі Ново-Київському, встановила кордони між Росією й Китаєм у районі озера Хасан

1889 - вийшло друком перше число газети "The Wall Street Journal"

1892 - аргентинський інспектор поліції Едуардо Альварес у Ла-Платі вперше в історії криміналістики розкрив убивство за дослідженням відбитків пальців.
З'ясувалося, що двох дітей убила їхня мати Франсіска Рохас (у неї був коханець, який не хотів брати Франсіску за дружину з дітьми від попереднього чоловіка)

1900 - народився Юрій Смолич, український радянський письменник.
Голова правління Спілки письменників України у 1971-1973 рр., секретар правління СП СРСР у 1971-1976 рр. Депутат Верховної Ради УРСР кількох скликань.
Президент Товариства культурних зв'язків з українцями за кордоном "Україна" у 1961-1976 рр.

1915 - російська влада жорстоко придушила масове повстання казахських племен.
Видано указ про мобілізацію на примусові роботи 400 тис. жителів Туркестану і степових областей

1918 - в Україні створено Державний сенат - вищу судову інституцію гетьманської держави

1920 - у бою під Рівним загинув Олеко Дундич - сербський або хорватський військовий, червоний командир (інші варіанти імені - Алекса, Томо, Іван).
Під час І Світової війни він воював в австро-угорській армії, потрапив у російський полон, у 1917 р. вступив у Червону армію, до Будьонного, став червоним командиром часів громадянської війни. Відзначався неабиякою хоробрістю. Ім'ям Олеко Дундича названо багато вулиць в Україні.
Похований у Рівному

1920 - британська колонія Східна Африка перейменована в Кенію

1934 - Генеральна рада (парламент) Андорри затвердила конституційні реформи, запропоновані напередодні авантюристом Борисом Скосирєвим.
Відтак колишній росіянин став королем незалежної Андорри Борисом І, виведеної з підпорядкування єпископа Уржельського та Франції (таке становище зберігалося лише тиждень, доки короля не арештували іспанські жандарми)

1938 - народився Лесь Танюк, український театральний режисер, громадський діяч, політик,  народний депутат I-V скликань.
Голова Всеукраїнського товариства "Меморіал" ім. В. Стуса

1944 - указом президії Верховної Ради СРСР запроваджено почесне звання "Мати-героїня", засновано орден "Материнська слава" і медаль "Медаль материнства".
Згідно з «Положенням про звання "Мати-героїня"», воно присвоювалося з одночасним нагородженням орденом матерям, що народили та виховали 10 і більше дітей, після досягнення останньою дитиною віку 1 року за наявності в живих інших дітей цієї матері.

Орден матері-героїні

1958 - революційні війська Фіделя Кастро взяли Гавану

1959 - на В'єтнамській війні вбиті перші американці

1969 - В'єтнамська війна: почато виведення американських військ із Південного В'єтнаму

1972 - президент США Річард Ніксон оголосив про те, що СРСР протягом трьох років закупить американське зерно на суму 750 мільйонів доларів

1974 - ЦК КПРС затвердив проект будівництва Байкало-Амурської магістралі (БАМу)

Плакат радянських часів

1981 - у московському театрі "Ленком" відбулася прем'єра мюзиклу "Юнона і Авось"

1982 - невдалий замах на президента Іраку Саддама Хусейна в шиїтському селищі Ед-Дуджейль (за 65 км від Багдада).
Селище було оплотом опозиційної шиїтської партії Дава, яка виступала проти баасистського режиму та ірано-іракської війни.
Під час проїзду автоколони Хусейна на неї напала група людей, їхню атаку відбили.
У відповідь на напад на главу держави центральна влада посадила в тюрми понад 1500 місцевих Ед-Дуджейля. 15 чоловік стратили відразу, а 133 - після показових судів.
За цей епізод Саддам Хусейн і троє його соратників були засуджені та страчені за рішенням Верховного трибуналу Іраку в 2006-2007 рр.

1990 - чемпіоном світу з футболу втретє стала збірна Німеччини, перемігши у фінальному матчі в Римі команду Аргентини - 1:0

1994 - помер Кім Ір Сен, засновник північнокорейської держави та її керівник у 1946-1994 рр.
Розробник корейського варіанту марксизму - ідей чучхе, генеральний секретар Трудової партії Кореї, великий вождь і маршал

2011 - у ніч на 8 липня (після 1-ї години ночі) Верховна Рада України ухвалила в другому читанні і в цілому урядовий проект пенсійної реформи. "За" відповідне рішення проголосувало 248 депутатів.
Документом підвищено пенсійний вік для жінок до 60 років, страховий стаж піднято до 30 років для жінок та 35 для чоловіків

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Список розстріляних українців у Сандармоху

5 серпня 1937 року вступила в дію постанова Політбюро ЦК ВКП(б) «Про антирадянські елементи». Розпочалася наймасовіша за всю радянську епоху «чистка» суспільства від реальних та потенційних опонентів владі, від елементів, які «не годилися для будівництва комунізму». Теоретичне обґрунтування цих заходів здійснив новий нарком НКВД Ніколай Єжов, а вдосконалив особисто Сталін.

Київ у більшовицькому вирі

Минуло 104 роки звідтоді, коли армія Української Народної Республіки дала бій у протистоянні з нестримною силою більшовиків, що наступала на українські землі з одним-єдиним гаслом: "Дайош Кієв! Смєрть Центральной Радє і єйо защітнікам", а командуючий російськими військами Михайло Муравйов, що пізніше влаштує терор в українській столиці напише: "Ету власть ми нєсьом на остріях своіх штиков"

Жах на селі

Перед вами — уривок зі спогадів Віктора Кравченка, українця, талановитого інженера, якому вдалося залишитися живим після розгортання репресій у СРСР за часів Сталіна. Він був членом комуністичної партії, який вірив, що СРСР може стати країною щасливого майбутнього, однак вчасно зрозумів, що таке тоталітарний режим, повсюдна брехня та системне винищення тих, хто чинив спротив злочинній системі. Віктору Кравченку вдалося втекти і за кілька років написати книжку
яка сколихнула весь західний світ.

Винуватці Абхазької війни

Ця війна забрала життя близько 4000 людей з абхазької сторони та близько 12-15 тисяч з грузинської. Понад 300 тисяч мешканців Абхазії, переважно грузини, стали біженцями. В їх будинках зараз живуть абхази. Вони продають ці будинки громадянам Росії як свою власність. І це, здебільшого, вина трьох людей