21 жовтня в історії

1056 - на замовлення посадника Йосипа, що управляв Новгородською землею, диякон Григорій почав переписувати Євангеліє.
В історію рукопис увійшов під назвою "Остромирове Євангеліє", оскільки до хрещення Йосип звався Остромиром. Це найдавніша з рукописних східнослов'янських книг, що збереглися до нашого часу

1520 - Фернан Магеллан відкрив та пройшов протоку між Атлантичним і Тихим океаном, названу згодом його ім'ям

1578 - у битві за Венден в ході Лівонської війни російські війська зазнали нищівної поразки від об'єднаних шведсько-литовсько-польських сил

1641 - католицьке повстання в Ольстері: вбиті тисячі англійців та шотландців

1665 - (за іншими даними - 22 жовтня) гетьман Іван Брюховецький підписав у Москві міждержавний договір із московським урядом, так звані Московські статті, за якими визначалися взаємини козаків з Росією.
Статті значно обмежували політичні права України, посилювали її військово-адміністративну і фінансову залежність від московського уряду. Згідно з цим документом, вибори гетьмана мали проходити лише з дозволу царя і в присутності московських послів; в Україні збільшувалася кількість російських військ

1672 - народився Пилип Орлик, гетьман України (у вигнанні) в 1710-1742 рр. До того з 1702 р. - генеральний писар, найближчий соратник Івана Мазепи.
1710 р. Орлик склав "Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорозького", уклав зі старшиною та запорожцями угоду - документ, який пізніше дістав назву "Конституція Пилипа Орлика", або так звана Бендерська конституція.
Інша ймовірна дата народження - 11 жовтня

Пилип Орлик

1792 - народився Олександр Муравйов, російський військовий і політичний діяч, декабрист, один із засновників "Союзу спасіння" і "Спасіння благоденства"

1805 - Трафальгарська битва: англійський флот під командуванням адмірала Гораціо Нельсона біля мису Трафальгар (Атлантичне узбережжя Іспанії) розгромив об'єднані франко-іспанські сили на чолі з П'єром Вільньовом.
Адмірал Нельсон був смертельно поранений, але його перемога забезпечила Британії панування на морі у війні з наполеонівською Францією

Трафальгарська битва

1833 - народився Альфред Нобель, шведський хімік, інженер, винахідник (зокрема динаміту), громадський діяч, філантроп, засновник Нобелівської премії

Альфред Нобель

1861 - біля міста Лісбург (США, штат Вірджинія) на річці Потомак відбулася одна з найкривавіших битв Громадянської війни (Ball's Bluff), у якій загинув соратник президента Лінкольна, полковник Едвард Бейкер. Перемогу здобули війська Конфедерації

1879 - американський винахідник Томас Алва Едісон випробував свою першу лампу розжарювання з вугільною ниткою

1895 - Республіка Формоза (Тайвань) припинила своє коротке 128-денне існування: у країну увійшли японські війська, і на наступні 50 років Тайвань потрапив під протекторат Японії

1896 - народився Євген Шварц, радянський драматург, кіносценарист

1897 - у Миколаєві почав працювати Чорноморський суднобудівний завод

1900 - народилася Поліна Нятко (дів. - Омельченко, в заміжжі - Нятко-Табачникова), українська акторка театру й кіно

1915 - передане перше трансатлантичне радіотелефонне повідомлення - з Арлінгтона (штат Вірджинія, США) в Париж

1916 - лідер соціал-демократів Фрідріх Адлер убив австрійського прем'єр-міністра Карла Штюрка на знак протесту проти продовження участі Австрії у війні.
Засудженого до каторги Адлера врятує революція

1921 - на Всеукраїнському православному соборі в Києві протоієрей Василь Липківський таємним голосуванням обраний на посаду єпископа-митрополита УАПЦ.
Липківський став першим главою відродженої Української автокефальної православної церкви, митрополитом Київським та всієї України.
Сьогодні - 90-річчя цієї події.
У наступні дні Собор проголосив створення УАПЦ, наголосив на непідлеглості УАПЦ керівництву інших церков і визнав примусовий перехід Київської церкви під зверхність Московського патріархату 1686 р. аморальним та неканонічним актом. Сакральною мовою Церкви була визнана українська

1923 - перший політ радянського літака АНТ-1 конструкції Туполєва

1923 - перший планетарій відкрився в Німецькому музеї в Мюнхені

1927 - Троцького і Зінов'єва обвинуватили у спробі створити "разом із буржуазними інтелігентами" контрреволюційну опозиційну партію й організувати нелегальну друкарню.
Відтак їх виключили зі складу ЦК

1933 - у Львові 18-річний член ОУН Микола Лемик за завданням Степана Бандери на знак протесту проти Голодомору в Україні вбив співробітника консулату СРСР, агента спецслужб Олексія Майлова.
Лемик добровільно здався поліції, і судовий процес над ним дав можливість іще раз заявити всьому світу, що Голодомор у Радянській Україні - це реальність, яку замовчує влада.
Лемика засудили до смертної кари, яку, з огляду на те, що йому не виповнився 21 рік, замінили на довічне ув'язнення.
У 1939 р., після поразки Польщі у війні з Німеччиною, Лемик вийшов на волю, а в 1941 р. як провідник Середньої похідної групи ОУН був заарештований гестапо і розстріляний у Миргороді

1935 - Німеччина офіційно вийшла зі складу Ліги Націй

1937 - за звинуваченням у шпигунстві на користь Німеччини заарештований авіаконструктор Андрій Туполєв

1937 - в Іспанії армія націоналістів зайняла Хіхон, останнє велике місто в руках республіканців на півночі країни

1941 - у Франкфурті-на-Одері відбулося об'єднання двох українських батальйонів "Нахтігаль" і "Роланд" в одне військове формування вермахту.

Група старшин ДУН.
Другий зліва - сотник Роман Шухевич


На цей момент у Дружині українських націоналістів нараховувалося 650 солдатів і старшин. Командував українським формуванням майор Євген Побігущий, заступник командира - Роман Шухевич

1941 - під натиском німців радянські війська залишили районні центри Авдіївка, Червоноармійське Сталінської області; Олексіївське Харківської області

1943 - нацисти ліквідували Мінське гетто, у якому за роки його існування загинуло понад 100 тисяч євреїв Білорусі та Західної Європи (переважно Німеччини)

1943 - укладено перший договір - валютний - про створення економічного союзу Бельгії, Нідерландів та Люксембургу (Бенілюкс)

1950 - після капітуляції тибетської армії китайські війська окупували Тибет

1959 - Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію про відновлення релігійних та громадянських свобод у Тибеті

1960 - на воду спущено перший англійський атомний підводний човен "Дредноут"

1966 - в Аберфені, Південний Уельс, стався зсув терикону, який накрив школу і спричинив смерть 144 осіб (з них дітей - 116)

1969 - у Сомалі відбувся військовий переворот, внаслідок якого була проголошена Сомалійська Демократична Республіка

1969 - Віллі Брандт, представник соціал-демократів, обраний канцлером Західної Німеччини

1975 - радянська станція "Венера-9" стала першим супутником, запущеним на орбіту Венери

1980 - на пленумі ЦК КПРС членом політбюро обрали Михайла Горбачова

1981 - Андреас Папандреу сформував перший у грецькій історії соціалістичний уряд

1987 - місту Горькому повернули його історичну назву Нижній Новгород

1993 - на Всеукраїнському православному Соборі Володимир (Романюк) обраний Патріархом Київським і всієї Руси-України (УПЦ КП)

1993 - при спробі військового перевороту в Бурунді вбито президента країни Мельхіора Ндадайє та шістьох головних міністрів

1995 - помісний Собор Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) обрав патріархом Київським і всієї Руси-України митрополита Київського Філарета (Денисенка)

2010 - указом президента РФ Дмитра Медведєва Сергій Собянін затверджений мером Москви

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Година папуги. Поїзд не в той бік

У свідомості генерала Лянґнер не було місця для думки, що один офіцер може зганьбитися обманом іншого. Лянґнер летів назад заспокоєний. Під крилом того літака, далеко внизу паровози тягли вагони. У вагонах сиділи польські військові. Їх везли не у той бік, про який домовлявся Лянґнер із Тимошенком і Шапошніковим.

Перше міністерство здоров’я України

На початку травня 1918 року Гетьман Павло Скоропадський розпорядився створити Міністерство народного здоров’я та опіки. В УНР часів Центральної Ради такого міністерства не було. Медико-санітарна справа раніше перебувала у відомстві Міністерства внутрішніх справ, а потім окремого департаменту при уряді

Подвійне життя КҐБіста Заваригіна: чи міг чекіст співпрацювати з ОУН?

Павло Заваригін бореться з українськими повстанцями на Тернопільщині та робить непогану кар'єру. Але в якийсь момент все починає йти не так, і врешті решт чекіст стріляє собі в голову. Збереглися спогади, згідно яких Заваригін насправді став агентом ОУН. Чи не цим пояснюється самогубство?

Як виглядає бункер на випадок ядерної війни під Херсонською ОДА

Це на всіх працівників обкому розраховувалося? — Ні, не на всіх, у разі удару рятується тільки керівництво. Вони спускаються в бункер, а решта гинуть.