27 жовтня в історії

1492 - Христофор Колумб відкрив Кубу

1659 - у Переяславі в полі за містом відкрилася рада, тут же для "охорони" стояли московські війська Трубецького, Шереметєва, Долгорукого тощо.
Гетьман України Юрій Хмельницький, не витримавши тиску, погодився з вимогами царських воєначальників-дипломатів, підписавши нову Переяславську угоду, ще принизливішу для України порівняно з підписаною Богданом Хмельницьким у 1654-му

Юрій Хмельницький

1782 - народився Нікколо Паганіні, італійський скрипаль-віртуоз, композитор

1806 - Наполеон зайняв Берлін

1855 - народився Іван Мічурін, російський і радянський вчений-біолог та селекціонер

1858 - народився Теодор Рузвельт, 26-й президент США (1901-1909), республіканець,
Наймолодший президент в історії США

1899 - народився Микола Доллежаль, радянський інженер-атомник, академік, головний конструктор перших радянських атомних реакторів

1901 - французькі злодії, які пограбували магазин у Парижі, вперше застосували автомобіль для втечі з місця злочину

1916 - журнал Variety вперше використав слово "джаз", розповідаючи про музичні колективи Чикаго

1919 - війська Нестора Махна захопили Катеринослав (Дніпропетровськ)

1924 - утворені Туркменська та Узбецька РСР

1927 - у Москві відкрився Центральний театр робочої молоді (ТРАМ), який тепер називається Московським театром Ленінського комсомолу

1937 - у Києві розстріляли поета Майка Йогансена - за обвинуваченням у створенні "антирадянської націоналістичної організації, яка ставила своєю метою повалення Радянської влади методами терору і збройного повстання"

1938 - на І з'їзді художників УРСР створено Спілку радянських художників України

1938 - фірма "Дюпон" оголосила про створення нового синтетичного матеріалу, який отримав назву "нейлон"

1939 - у Ворошиловград (Луганськ) прибули перші 450 західних українців, що зголосилися працювати на шахтах Донбасу. У Вінницю прибули 4500 людей із Західної України

1943 - радянські війська взяли райцентри Запорізької області Василівку, Михайлівку, Якимівку, Кринички на Дніпропетровщині та ін.

1944 - радянські війська взяли Ужгород та окружні центри Закарпатської області Берегове й Перечин

1962 - Карибська криза: над Кубою збитий радянською зенітною ракетою розвідувальний літак U-2 ВВС США, його пілот майор Рудольф Андерсон загинув. Інший U-2 був майже перехоплений над Сибіром - керівник штабу ВВС США генерал Лемей знехтував наказ президента США Джона Кеннеді припинити всі польоти над радянською територією.
Хрущов заявив про згоду СРСР прибрати наступальну зброю з Куби за умови, що США приберуть свої ракети з Туреччини, і Кеннеді погодився

1967 - у Каховці відкрито монумент "Легендарна тачанка"

Пам'ятник тачанці споруджений на честь 50-річчя Жовтневої революції і присвячений боям на Каховському плацдармі в роки громадянської війни (скульптори Л. Родіонов,
Ю. Лоховінін , Л. Михайльонок, архітектор Є. Полторацький)

1971 - Республіка Конго стала називатися Заїром

1979 - Сент-Вінсент і Гренадіни здобули незалежність від Великої Британії

1981 - поблизу шведської військово-морської бази Карлскруна сів на мілину радянський дизельний підводний човен C-363 (проект 613), який ішов у надводному положенні й збився з курсу. Човен одразу прозвали "шведським комсомольцем"

1982 - під час ірано-іракської війни пілот іракського вертольота Мі-24 збив на зустрічному курсі літак супротивника F-4 Phantom II.
Це перший і єдиний в практиці повітряних боїв подібний випадок

1982 - Китай оголосив, що чисельність його населення перевищила 1 мільярд

1990 - киргизький парламент обрав Аскара Акаєва першим президентом Киргизької РСР

1990 - на безальтернативній основі президентом Туркменії в результаті всенародного голосування обраний Сапармурат Ніязов, за якого проголосували понад 98 відсотків громадян

1991 - Джохар Дудаєв обраний президентом Чеченської республіки Ічкерія

1991 - Верховна рада Туркменської РСР ухвалила конституційний Закон "Про незалежність і основи державного устрою Туркменістану".
Цим законом у межах території Туркменської РСР було проголошено незалежну державу Туркменістан

1998 - соціал-демократ Герхард Шредер обраний на посаду федерального канцлера ФРН

1999 - група озброєних людей увірвалася у вірменський парламент (Національні збори) і відкрила вогонь. Загинув прем'єр-міністр Вазген Саркісян, спікер парламенту Карен Демірчян, ще шість міністрів і депутатів.
Терористів очолював 33-річний Наїрі Унанян, який називав себе журналістом

2000 - указом президента Леоніда Кучми головою Харківської обласної державної адміністрації призначено Євгена Кушнарьова (НДП)

2004 - Верховний Суд України розглянув скаргу кандидата в президенти Віктора Ющенка на постанову ЦВК від 24 жовтня і задовольнив її, скасувавши постанову Центрвиборчкому про створення в Росії 41 додаткової дільниці для участі у виборах президента України.
Таким чином було суттєво урізано можливості для фальсифікацій голосування за кордоном.
Підставою для такого вердикту ВСУ став той факт, що, за законом, ЦВК могла прийняти рішення про створення додаткових виборчих дільниць не пізніше ніж за 7 днів до дня виборів - тобто до 24-ї години 23 жовтня. Центрвиборчком ухвалив рішення про створення додаткових дільниць лише вранці 24 жовтня

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Крізь бурю та сніг. Перший Зимовий похід Армії УНР

У перших числах грудня 1919 року Армія УНР налічувала близько 10 тисяч осіб. З них боєздатними були біля 2 тисяч. Керівництво проводило нараду за нарадою у пошуках виходу з ситуації. Вирішили йти у запілля окупантів. Так почався Перший Зимовий похід.

Львів. 1918. Єврейський погром

Наприкінці листопада 1918 року світ отримав страшні відомості зі Львова: європейські та американські видання писали про жорстоку розправу над тутешніми євреями, яких впродовж двох діб, одразу після відступу з міста українського війська, безжалісно грабували, палили, мордували і вбивали.

Український підрозділ у Зимовій війні: правда чи легенда

Формування українського добровольчого підрозділу, якщо пропозицію про нього й було надано фінському командуванню, не здійснили через брак часу, підготованих кадрів та фінансів.

Антисемітизм в Україні?

Якщо поглянути на останні чотири з половиною століття присутності великої кількості євреїв в Україні, лише 16-20 років були позначені періодами насильства. І це насильство, не слід забувати, чинилося не лише проти євреїв. Іншими словами, 430 років євреї жили поруч з етнічними українцями та іншими народами України в стані співпраці й толерантності, якщо не гармонії.