Спецпроект

Анонс: акція з впорядкування могил вояків УПА "Проща до Героїв"

За ініціативи активістів Київської міської організації Спілки Української Молоді в Україні проводиться акція "Проща до Героїв". Небайдужі мають змогу вирушити у Дубровицький район Рівненської області з метою впорядкування могил воїнів УПА.

Учасники мандрівки вшанують легендарного курінного УПА Микиту Скубу на місці його поховання, відвідають місця боїв та постою упівців, зустрінуться з ветераном визвольного руху та на власні очі побачать штаб куреня Лайдаки.

Запрошуємо СУМівців з усіх осередків приєднатися до мандрівки.

Також будемо раді зголошенню усіх молодих людей, котрі не належать до організації, але  хочуть приєднатися до справи відновлення пам'яті про героїв.

Проїзд за власний рахунок.

Зголошення за телефонами: 093 725 67 45 (Павло), 097 79 10 752 (Оленка)

Програма заходу

6 травня. Виїзд з Києва 0 15:43. Ночівля в м. Дубровиця.

7 травня. Приїзд у с. Літвиця Дубровицького району Рівненської області. Розбиття табору. Знайомство із місцевістю. Впорядкування братської могили вояків УПА.

8 травня. Мітинг-реквієм на могилі курінного УПА Микити Скуби-«Лайдаки». Почесна варта біля могили в одностроях УПА. Зустріч з очевидцями подій визвольного руху, запис відеоспогадів. Відвідини ветерана.

9 травня. Впорядкування братскої могили УПА. Від'їзд до Києва.

Інший першотравень. Маївка з шашликами як київська традиція

Як в Києві святкували перше травня за триста років до появи дня міжнародної солідарності трудівників

Прапори УНР у Севастополі: правда, яку намагалися стерти з історії

Крим вже був українським — і ми вже його визволяли. 1918 рік, прапори УНР у Севастополі, добровольці, які ішли в бій із романтикою в серці. Про той забутий тріумф і його значення для сучасної боротьби розповідає історик Сергій Громенко, кандидат історичних наук, автор книги "Забута перемога. Кримська операція Петра Болбочана".

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.