АНОНС: Круглий стіл «Праведники народів світу та інші рятівники євреїв з України: контекст і процедурні вимоги отримання звання»

14 травня у межах Всеукраїнського онлайн-марафону «Українці-рятівники. Марафон історій» відбудеться круглий стіл «Праведники народів світу та інші рятівники євреїв з України: контекст і процедурні вимоги отримання звання»

Початок об 11:00. Онлайн-трансляція круглого столу відбудеться на офіційному каналі інституту в ютубі.

 

Учасники події торкнуться тем:

  • особливості порятунку євреїв у різних регіонах України та в міжнародному вимірі: чи були вони та чим зумовлені;
  • процедурні вимоги та міжнародний досвід щодо надання звання "Праведник народів світу" та встановлення фактів порятунку євреїв у роки Голокосту;
  • Яд Вашем і проблема присвоєння звання Праведника митрополиту УГКЦ Андрею Шептицькому та священнику Омеляну Ковчу;
  • невизнані рятівники: історія, причини, кількісні показники, практики вшанування / невшанування.

Учасники:

  • Антон Дробович (Український інститут національної пам'яті)
  • Самуель Барнаї (Єврейський університет в Єрусалимі, член комісії Меморіального комплексу історії Голокосту "Яд Вашем" з присудження звання "Праведник народів світу")
  • Катя Гусарова (Меморіальний комплекс історії Голокосту "Яд Вашем")
  • Юлія Гольденберг (благодійний фонд "Заради тебе")
  • Олександр Пастернак (Національний музей історії України в Другій світовій війні)
  • Іван Патриляк (Київський національний університет ім. Тараса Шевченка)
  • Юрій Скіра (Український католицький університет)
  • Ігор Щупак (музей "Пам'ять єврейського народу та Голокост в Україні", Український інститут вивчення Голокосту "Ткума")

Організатори: Український інститут національної пам'яті, Національний музей історії України у Другій світовій війні, БФ "Заради тебе".

ЗМІ для презентації події доступний додатковий кейс (тизер, відеоісторії, детальна програма).

 

Контакти організаторів:

тел.: (067)459-55-11; (097)144-89-38.

e-mail: info@warmuseum.kiev.ua

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.