IN MEMORIAM: Помер голова Київського товариства "Меморіал" ім. Василя Стуса Роман Круцик

На 79-му році відійшов у вічність Роман Круцик, багаторічний голова Київського товариства "Меморіал" ім. Василя Стуса

Про це повідомив його товариш Володимир Ковальчук, передає Правда.іф.

"Він ввійде в історію України, як той хто розпочав пошуки в 1989р. жертв комуністичних репресій 1939-1941 в "Дем'яновому Лазі". Я був очевидцем того дня, коли п.Роман Круцик якось весною 89-го запропонував мені піти в поле і разом з Іваном Павликівським, був також історик Ігор Андрухів, і ще кілька чоловік, і вони почали розповідати й показувати місця можливих захоронень. Через кілька місяці світ довідався про страшні злочини сталінського режиму...", - написав Володимир Ковальчук

Народився Роман Миколайович Круцик в с.Яблунів на Івано-Франківщині 6 липня 1945 року. 

Закінчив Львівський технікум залізничного транспорту та юридичний факультет Львівського державного університету ім. І.Франка.

З 1988 р. — член УГС, голова першого в Івано-Франківській області осередку Т-ва "Меморіал"; пізніше — голова Івано-Франківської обласної організації товариства "Меморіал". Працював над дослідженням масових поховань жертв комуністичних репресій в урочищі Дем'янів Лаз на Івано-Франківщині.

1992 — був одним із засновників Конґресу українських націоналістів (КУН), очолив Івано-Франківську обласну орґанізацію КУН.

З 1999 року очолює Київську міську організацію Українського добровільного історико-просвітницького правозахисного благодійного т-ва "Меморіал" ім. В.Стуса.

Під час парламентських виборів 2006 року займав 6-е місце в виборчому списку Всеукраїнського об'єднання "Свобода".

2006–2007 — виконував обов'язки заступника голови Українського інституту національної пам'яті.

2007 — за його активної участі в Києві створено Музей совєтської окупації України, та стає його директором.

Парастас за Романом Круциком відбудеться 23 грудня о 17.00 в "Будинку смутку" в Івано-Франківську за адресою вул. Ребета. Похоронна процесія розпочнеться 24 грудня о 10.00 на цвинтарі в "Дем' яновому Лазі".

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.