IN MEMORIAM: Відійшла у засвіти зв'язкова ОУН Лідія Тиховліз

На 97-му році життя відійшла у вічність зв'язкова ОУН, багаторічна бранка радянських таборів Лідія Тиховліз.

Про це повідомило видання "Локальна історія".

Лідія Тиховліз народилася 15 грудня 1928 року у Старому Самборі на Львіщині. Під час навчання у Львівській консерваторії  приєдналася до молодіжної сітки ОУН, виконувала обов'язки зв'язкової.

26 лютого 1946 року Лідію заарештували органи НКВД. Протягом 6 місяців утримували в тюрмі на Лонцького. Засудили до 10 років ув'язнення і 5 років позбавлення прав. Етапували в Мордовську РСР на станцію Потьма. Депортували й маму Лідії за приналежність дочки до українського підпілля.

На засланні Лідія одружилася із засудженим до 25 років таборів Степаном Тиховлозом. На волю жінка вийшла 24 серпня 1954 року. Після звільнення подружжя з дітьми переїхало до міста Старий Самбір.

Онук пані Лідії захищає Україну - воює проти ворога у складі 68-ї окремої єгерської бригади імені Олекси Довбуша.

Історія Лідії Тиховліз увійшла до книжки "Сила опору. Українці в радянських таборах", яка у 2024 році вийшла у видавництві "Локальна історія".

 
Лідія Тиховліз
Фото з архіву проєкту "Локальна історія"

Мирон Коновалець. "Він ніколи не афішував те, що робив для брата"

На відміну від Євгена Коновальця, який фігурує у багатьох справах і сотнях довідок та агентурних повідомлень органів нквс, про брата Мирона відомостей дуже мало. Водночас його роль у діяльності УВО і ОУН була доволі важливою, хоч і мало публічною. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України вдалося знайти й дослідити кілька цікавих документів, які підтверджують це і доповнюють скупі сторінки біографії Мирона Коновальця – доктора права, талановитого журналіста і активного громадського діяча.

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.