3 грудня в історії

1596 - народився Ніколо Аматі, видатний італійський майстер смичкових інструментів, учитель майстрів Гварнері та Страдіварі

1722 - народився Григорій Сковорода, видатний український просвітитель-гуманіст, мандрівний філософ, поет, педагог

Григорій Сковорода

Про те, як Сковорода ловив кайф від мандрів, читайте у розділі "Тексти"

1818 - Іллінойс став 21-м штатом США (найбільше місто штату - Чикаго)

1879 - Томас Едісон уперше публічно продемонстрував роботу лампи розжарювання (з вугільною ниткою, поміщеною у вакуумну скляну колбу)

Лампа не Ілліча, а Едісона

1886 - народився Яків (Єкаб) Петерс, радянський державний та партійний діяч латиського походження, голова Революційного трибуналу в 1918 р., засновник і перший керівник першої радянської спецслужби - ВЧК

1897 - народився Андрій Головко, український радянський письменник

1910 - у Парижі на автовиставці продемонстрували першу неонову лампу (винахідник - французький фізик Жорж Клод)

1912 - Болгарія, Греція, Сербія і Чорногорія підписали перемир'я з Туреччиною.
Закінчилася Перша балканська війна

1918 - тимчасовий робітничо-селянський уряд України, наслідуючи російський Раднарком, ухвалив декрет про створення Всеукраїнської надзвичайної комісії у справах боротьби з контрреволюцією, спекуляцією, саботажем і посадовими злочинами (ВУНК)

1920 - Михайло Фрунзе призначений командувачем радянських збройних сил України й Криму

1931 - у США в продажу з'явився засіб проти похмілля "Алка Зельцер"

1932 - постановою Ради народних комісарів УРСР заборонено торгівлю м'ясом і худобою в областях України, які ухиляються від виконання плану заготівлi м'яса.
Ця постанова стала однією з причин Голодомору 1933 р.

1967 - у госпіталі Грут Шут, Кейптаун (Південно-Африканська Республіка), проведена перша в історії медицини операція з пересадки серця. Професор Крістіан Барнард трансплантував серце смертельно пораненої 25-річної жінки 54-річному продавцеві Луї Вашканському (вихідцеві з Литви), який переніс три інфаркти, хворів на діабет і фактично помирав від серцевої недостатності.
Пересадка була здійснена успішно, але самостійно серце почало битися лише з третьої спроби. А препарати, застосовані під час двох перших спроб, різко знижували імунітет.
Вашканський прожив із новим серцем 18 днів і помер від двостороннього запалення легень

Під час операції під керівництвом Крістіана Барнарда

1971 - під час виступу Френка Заппи з його групою "The Mothers of Invention" вщент згоріло казино в Монтре (Швейцарія).
Ця пожежа надихнула Ієна Гіллана, вокаліста групи Deep Purple, яка записувалася неподалік, на створення знаменитої пісні Smoke On The Water ("Дим над водою")


     Живий звук із виступу Заппи в Монтре, знімки пожежі, криків під час неї та її наслідків

1973 - американський "Піонер-10" став першим космічним апаратом, який пролетів біля Юпітера і відправив на землю його знімки

1976 - у Києві здали в експлуатацію Московський міст через Дніпро

Довжина вантового мосту через Дніпро - 816 м

1979 - референдум в Ірані схвалив проект конституції країни, яка закріпила курс на ісламізацію суспільства: введено систему шаріатського судочинства, ісламської освіти, жінки надалі мали обов'язково носити чадру

1984 - у результаті витоку метилізоціанату на заводі пестицидів в Бхопалі (Індія) загинуло понад 3800 людей, і сотні тисяч (за деякими даними - до 600 тисяч) постраждали. З них 20 тисяч втратили зір, а 6 тисяч згодом померли від поранень.
Це одна з найбільших промислових катастроф в історії

Коли отруйний газ вирвався на вулиці міста,
десятки тисяч людей втратили зір, а багато хто загинув у тисняві внаслідок паніки

1986 - президент США Рональд Рейган оприлюднив перший бюджет держави, який перевищував трильйон доларів

1989 - на Мальті завершилася зустріч президентів СРСР і США Горбачова й Буша-старшого, яка тривала два дні.
Саме ця зустріч ознаменувала закінчення холодної війни між двома наддержавами

1992 - грецький танкер із 80 000 тонн сирої нафти сів на мілину під час шторму неподалік Ла-Коруньї, Іспанія, розливши більшу частину свого вантажу

1997 - в Оттаві представники 121 країн підписали угоду, яка забороняє виробництво та розміщення протипіхотних мін.
Сьогодні число підписів під Оттавською угодою наближається до 150, але найбільші військові держави - США, Росія та Китай - поки що відмовляються її підписати

Протипіхотна міна ОЗМ-4 в бойовому положенні

2004 - Верховний Суд України ухвалив рішення, згідно з яким результати виборів президента 21 листопада 2004 р. були визнані сфальсифікованими (дії Центральної виборчої комісії - незаконними, а протокол ЦВК - недійсним).
Текст постанови - тут.
Прогримів переможний салют під час вечірнього мітингу на переповненому помаранчевому майдані Незалежності

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.