У Львові вшанували пам'ять українців, яких депортували під час операції "Вісла"

78 років тому розпочалася військово-політична операція "Вісла", яка тривала до 29 липня 1947 року.

Про це повідомляє Львівська обласна рада.
 
Під час операції "Вісла" за підтримки Радянського Союзу польський комуністичний режим депортував 140 тисяч українців Лемківщини, Холмщини, Надсяння й Підляшшя. Заарештовано й засуджено 315 цивільних, розстріляно 173 етнічних українців. Близько 10 тисяч було депортовано вже після "Вісли" в грудні 1947 року.
"Акцію проводили під приводом ліквідації формувань Української повстанської армії на Закерзонні. Однак у документах з грифом "таємно" йшлося про "остаточне розв'язання української проблеми в Польщі". З квітня по липень 1947 року оперативна група "Вісла" провела 6357 бойових акцій, убила 1509 повстанців, знищила 1178 бункерів і криївок і заарештувала майже 2800 осіб із цивільної мережі ОУН і УПА у Закерзонні. 3936 підозрюваних у співпраці з УПА, з них 823 жінок і 27 священників, ув'язнили в концтаборі Явожно. Унаслідок катувань багато ув'язнених українців загинули", – зазначила у виступі заступниця голови комісії з питань історико-культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Соломія Риботицька.
Пам'ятне віче за участі представників влади, депутатів Львівської обласної ради, духовенства, громадських організацій провели біля пам'ятника "Жертвам депортацій українців у ХХ столітті". Спільно з аматорським хором "Надсяння", представниками товариств і об'єднань "Холмщина", "Лемківщина", "Бойківщина", "Любачівщина", "Надсяння" і "Закерзоння" присутні відправили молебень та поклали до пам'ятника жертвам депортацій українців лампадки та квіти.
 

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.