Спецпроект

Україна повернула Грузії старовинні книги, викрадені з Тбіліського університету

Україна повернула Грузії 56 старовинних друкованих книг, викрадених з бібліотеки Тбіліського державного університету імені Джавахішвілі.

Україна повернула Грузії 56 старовинних друкованих книг, викрадених з бібліотеки Тбіліського державного університету імені Джавахішвілі.

Книги були доставлені в Тбілісі в ніч на четвер літаком з Києва, повідомляє Інтерфакс-Україна.

Урочиста передача 56 старовинних друкованих книг кінця XVIII - початку XIX ст. посольству Грузії пройшла в Києві у вівторок.

Книги були викрадені з бібліотеки Тбіліського державного університету імені Джавахішвілі і незаконно ввезені на територію України.

У березні 2008 року ці книги були вилучені у громадянина Грузії при спробі проходження митного контролю.

Відповідно до законодавства України, книги перейшли у власність держави і були передані на постійне зберігання до Національної історичну бібліотеку України.

Колекція складається з рідкісних старовинних друкованих книг переважно історичної та літературознавчої тематики. Серед них є багато видань енциклопедичного характеру.

Як заявив директор бібліотеки ТДУ імені Джавахішвілі Зураб Гаіпарашвілі, книги після певної експертизи в МВС, будуть передані до сховища.

"У сховищах бібліотеки вузу облік книг не проводився з 1952 року і тепер ми маємо намір провести його і точно встановити, які ще книжки могли зникнути з бібліотеки", - зазначив він.

Метро “Дорогожичі” чи “Бабин Яр”: інтелектуали про ідею перейменування станції

У зв’язку з активним громадським обговоренням ініціативи щодо перейменування станції “Дорогожичі” Київського метрополітену на “Бабин Яр” співробітники Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства звернулися до авторитетних українських митців, істориків, журналістів та громадських діячів із проханням висловити своє ставлення до цієї ідеї.

Репортажі із повсталого Києва

Протести, які відбувалися в Україні протягом трьох місяців, були дзеркалом, у яке міг поглянути ЄС і побачити, у якому стані є цінності, на яких він був побудований. І відповісти: чи і як саме може їх захищати поза своїм центром? Відчути силу своїх інституцій та їхню здатність прийти на допомогу тим, хто за реалізацію мрії приєднатися до Європи готовий платити життям. Порівняти свою здатність до ведення політики «м’якої сили» із «реалізмом» сатрапів, які грабують власний народ та всіма можливими способами чіпляються за владу. Включно з бійнею, влаштованою на мирних маніфестаціях.

Брати Шептицькі і єврейський народ. Частина ІІ

Одним із вагомих епізодів у життєписі Митрополита Андрея Шептицького, як і в життєписі його молодшого брата бл. свщмч. Климентія — Праведника Народів Світу, є їхня участь у порятунку галицьких євреїв у часи Голокосту. Більшість інформації черпаємо зі спогадів очевидців, Порятунок євреїв — спільна справа братів, як і діяльність, спрямована на погашення антисемітських настроїв у тодішньому суспільстві, хоча більшість документів підписана самим Митрополитом. Парадокс у тому, що о. Климентій Шептицький був визнаний «Праведником народів світу» за порятунок євреїв у часи Голокосту, натомість заслугам Митрополита Андрея у такому визнанні було відмовлено.

Як відбувалися парламентські вибори в Галичині 100 років тому?

Виборчий кодекс, який почав діяти в Україні з початку 2020 року, суттєво змінює принцип голосування, переведення голосів у мандати, нарізку округів, що, звісно, не омине і Львівщину. Це викликає певні історичні паралелі з 1907 роком, коли в Австро-Угорщині відбулася виборча реформа, яка суттєво змінила правила виборів у Галичині. Тоді використовувалася виключно мажоритарна виборча система, яка відтепер не використовується в Україні під час парламентських і місцевих вибрів до рад із кількістю виборців більше як 90 тисяч осіб