Спецпроект

В Горлівці відкрився музей Стуса

15 жовтняГорлівці офіційно відкрився музей поета Василя Стуса в адміністративному корпусі заводу "Еластомер", але вже під новою назвою - "Василь Стус - жертва тоталітарного режиму".

Про це пише novosti.dn.ua.

У 2012 році засновником музею Стуса в Горлівці Олегом Федоровим було прийнято рішення передати зібрану колекцію в дар державі з метою створення літературного музею в Донецьку.

Рішенням управління культури і туризму Донецької обласної адміністрації в грудні 2012 року було урочисто відкрито літературний музей Стуса на базі Донецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Крупської.

"Ми передали до Донецька експонати. Але саме тут коріння Стуса, тут початок роботи, тут початок музейного руху. І відкриття сьогодні літературного музею Стуса - це логічне продовження тієї святої справи, яка зародилася у нас в Горлівці.", - сказав заступник мера Горлівки Сергій Шкребець.

Естафету музейної справи прийняв у свої руки директор заводу "Еластомер" , почесний голова комітету Музею Василя Стуса Грайр Хачатрян.

На думку Дмитра Стуса, музей зайняв правильну лінію - позиціонувати Василя Стуса як борця з тоталітарним режимом.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.