У Мережі з’явився німецький сайт про історію світового комунізму

Запрацював німецький веб-сайт з історії комунізму в Німеччині та світі kommunismusgeschichte.de.

Ініціатором створення сайта став німецький Федеральний фонд із переосмислення диктатури СЄПН (Соціалістичної єдиної партії Німеччини), приурочивши його до 100-річчя від Жовтневої революції, яке виповнюється цього року.

Портал являє собою освітню платформу, яка містить матеріали, що всебічно висвітлюють історію комуністичного руху.

 

Це статті, подкасти лекцій і дискусій відомих істориків, підбірки рекомендованої літератури та художніх і документальних фільмів, переліки музеїв та архівів тощо, а також електронні версії найважливіших німецькомовних щорічників із історії комунізму за 2005—2015 роки.

Також Фонд обіцяє викласти на сайті всі видання "Альманаху історичних досліджень комунізму" ("Jahrbuch für Historische Kommunismusforschung").

Крім того, на сайті доступні понад 5000 біографій осіб, які провадили опозиційну діяльність проти диктаторського режиму в Німецькій Демократичній Республіці.

Розділ "Актуальне" інформує про тематичні заходи (виставки, лекції, дискусії тощо), які відбуваються по всьому світу.

У розділі "Хроніка" можна переглянути хронологію основних подій з історії комунізму з 1848 по 2013 роки. 

Освітня платформа орієнтована, в  першу чергу, на студентів, науковців, заклади історичної освіти, викладачів і журналістів.

Німецькою мовою сайт можна переглянути за посиланням kommunismusgeschichte.de.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.