На Чернігівщині знайшли давньоруський курган і городище Х сторіччя. ФОТО

Під час розкопок у селищі Морівськ Козелецького району Чернігівщини археологи натрапили на давньоруський курган та городище Х сторіччя.

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив старший викладач кафедри історії та археології України Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т. Г. Шевченка В'ячеслав Скороход, передає Insider.
Фото: В'ячеслав Скороход
У ХVIII - ХІХ ст. на Дитинці стояла дерев'яна церква Святого Миколая, навколо якої сформувався цвинтар. Отримані матеріали ХІІ - ХVII ст. В одній із садиб експедицією сфотографованого курган давньоруського часу, що зберігся до наших днів.

Вчений повідомив, що у квітні - травні цього року було обстежено і прошурфовано с. Морівськ (літописний Моровійськ) та його околиці. Роботи велися на дитинці та посадах давньоруського міста ХІІ ст., що у ХVI - XVII ст. було фортецею на кордоні "московського царства" і Речі Посполитої.

Фото: В'ячеслав Скороход

"Сенсаційним відкриттям стала знахідка городища Х ст. у південній частині селища. Експедицією був закладений шурф, що потрапив у тіло валу, та зібраний підйомний матеріал. Нововиявлене городище було попередником літописного Моровійська, що у ХІІ ст. був перенесений на північний мис в результаті зміни русла р. Десни", - зазначив Скороход.

Також на околицях Седнева експедиція працювала на поселенні Орешня 2 та в ур. Трифонівщина, де другий рік поспіль досліджується городище ХІV - ХV ст. За результатами розкопок виявлено, що городище було збудовано на місті поселення Х ст. і слугувало схованкою.

В розкопі було виявлено залишки згорілих дерев'яних конструкцій, численні фрагменти кераміки та печини, кісток тварин, індивідуальні знахідки. Серед знахідок можна виділити ординську та литовську монети ХV ст., залізні пластини від ординського панцира, кольчужне кільце, арбалетний болт, ремінні та підпружні пряжки, уламки прикрас тощо.

На поселенні Орешня 2 було досліджено ділянку господарського двору Х ст. із трьома зерновими ямами. 

Фото: В'ячеслав Скороход

Крім того на садибі І.Маземи в ур. Гончарівка виявлено фрагмент фундаменту, раніше невідомої споруди ХVІІ ст. Неподалік Гончарівки, на терасі р. Сейм виявлено житлову споруду початку ХVIII ст., що загинула у пожежі. 

Були проведені дослідження на терасі в ур. Горбанівка, де окрім культурних шарів козацької доби, було виявлено поселення VIII ст. волинцівської археологічної культури.

Політичний марафон: від кандидата до депутата

"Із задоволенням можу констатувати той факт, що на виборчу компанію я не витратив ані копійки, Сьогодні це звучить, мабуть, одіозно, але так дійсно було".

Інший першотравень. Маївка з шашликами як київська традиція

Як в Києві святкували перше травня за триста років до появи дня міжнародної солідарності трудівників

Прапори УНР у Севастополі: правда, яку намагалися стерти з історії

Крим вже був українським — і ми вже його визволяли. 1918 рік, прапори УНР у Севастополі, добровольці, які ішли в бій із романтикою в серці. Про той забутий тріумф і його значення для сучасної боротьби розповідає історик Сергій Громенко, кандидат історичних наук, автор книги "Забута перемога. Кримська операція Петра Болбочана".

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."