У Хорватії знайшли бронзовий шолом часів греко-перських воєн

Вкрай рідкісний бронзовий греко-іллірійський військовий шолом, який використовувався в Греції під час греко-перських воєн, був знайдений в гробниці в хорватській Далмації

Про це повідомляє НВ.

Вражаюча знахідка була зроблена у 2019 році під час дослідження в печерній гробниці Закотарац, розташованої на півострові Пелешац в південній Далмації.

Гробниця належала грецькому воїну, похованому приблизно у 4 столітті до нашої ери.

 
Шолом знайдено у 2019 році. Дослідження опубліковане на сайті Archaeology News Network у листопаді 2020 року

Форма культового шолома з відкритим обличчям, який археологи вважають особливо рідкісною знахідкою, виникла на Пелопоннесі в VIII і VII століттях до нашої ери.Цей особливий стиль шолома, який протягом століть став культовим головним убором грецьких воїнів, вперше було використано етрусками і скіфами. Пізніше він став відомий як іллірійський шолом.

Археологи також виявили в тій же хорватської могилі скарбницю стародавньої зброї, включаючи списи і ножі. Якнайменше, двоє інших людей були поховані разом з воїном, в тому числі жінка, у якої був виявлений бронзовий браслет.

Серед знахідок були "п'ятнадцять бронзових і срібних фібул (застібок), дванадцять голок, кілька спіральних бронзових прикрас і пінцетів, а також кілька сотень скляних і бурштинових намистин".

Знахідка була зроблена, коли археологи працювали над відновленням пошкодженого кургану. Прямокутний простір кургану становило приблизно 3×2 м. Тіло воїна було поховано в гробниці в напрямку захід-схід, але, на жаль, його кістки, за словами археологів, були знайдені в "досить поганому стані".

Ще одним скарбом, знайденим в могилі, були тридцять ваз переважно грецького походження — хоча дослідники вважають, що вони були виготовлені як аттичними, так і італійськими майстернями. На думку археологів, такі посудини були одними з найдорожчих ваз, виготовлених в той час.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.