IN MEMORIAM: помер перший керівник демократичної Білорусі Станіслав Шушкевич

Станіслав Шушкевич - один з тих, що поставив крапку на СРСР

Вночі на 4 травня в Мінську помер перший керівник демократичної Білорусі Станіслав Шушкевич.

Про це повідомило Еўрарадыё.

Станіславу Шешкевича було 87 років. Нещодавно він потрапив в реанімацію через COVID. Через два дні його виписали з лікарні. 

Станіслав Шушкевич народився 15 грудня 1934 року. Його тато був двічі репресованим. Під час Другої Світової війни жив з мамою та бабусею у Мінську. Родина переховувала єврейського хлопчика.

Навчався на фізико-математичному факультеті Білоруського державного університету та в аспірантурі Інституту фізики АН БРСР. У 1963-1990 рр. викладав у вищих навчальних закладах. Отримав звання член-кореспондента АН БРСР.

Весною 1989 року за підтримки Білоруського народного фронту обраний народним депутатом СРСР. Увійшов до опозиційної до комуністів Міжрегіональної депутатської групи.  У травні 1990 року став заступником голови Верховної ради БРСР.

Під його керівництвом білоруський парламент проголосив 25 серпня 1991 року незалежність, а державними символами стали біло-червоно-білий прапор та герб Пагоня. У грудні 1991 року поставив свій підпис під Біловезькими угодами про припинення існування СРСР.

Шушкевича усунув від влади Лукашенко.

 

Восьме травня. Чому полеглих згадують у тиші

8 травня 1919 року лондонський часопис Evening News надрукував лист одного з своїх дописувачів із міркуваннями про те, як краще відзначити «День миру» - тобто першу річницю завершення світової війни. Його автор закликав започаткувати нову загальнонаціональну традицію - згадувати загиблих у війні хвилинами мовчання.

Вінстон Черчилль: "Совєтська загроза вже замінила собою нацистського ворога…"

На тлі 80-ї річниці завершення Другої світової війни варто згадати про одну з ключових постатей тих подій – прем'єр-міністра Великої Британії Вінстона Спенсера Черчилля – харизматичного політика, який понад усе в своєму житті нероздільно й повсякчас дбав про свій власний престиж та престиж Великої Британії, а перемогу над її ворогами вважав своєю власною справою, зумівши реалізувати з блискавичною енергійністю свою дитячу мрію – за умови можливості мати два життя – одне прожити як політик, друге – як воєначальник.

Літерна справа нкдб "Казачі полки"

Про російські казачі частини, що воювали на боці нацистської Німеччини, москва намагається не згадувати взагалі, особливо напередодні відзначення 80-ї річниці від дня перемоги у війні. Серед документів, датованих 1944–1945 роками, в архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігається літерна справа під назвою "Казачі полки".

Сходіть на кладовище. Уривок з книжки "А тепер і спитати немає в кого... Як дослідити історію свого роду?"

Книжка «А тепер і спитати немає в кого», що незабаром вийде у видавництві Лабораторія, — це практичний путівник у світ генеалогії, що допоможе крок за кроком зібрати і зберегти навіть найменші уламки родинної пам’яті. З чого розпочати дослідження свого роду, як шукати інформацію, аналізувати документи, працювати з архівами, фотографіями і ДНК-дослідженнями — українська етнологиня Анна Ніколаєва детально і водночас доступно пояснює, як дізнатись більше про власну родину і зрозуміти себе.