Макрон подарував Папі Римському книжку з печаткою львівської бібліотеки

Президент Франції Емманюель Макрон під час візиту у Ватикан подарував Папі Римському Франциску книжку з печаткою "Академічна читальня у Львові"

24 жовтня Президент Франції Еммануель Макрон у Ватикані зустрівся з Папою Римським Франциском. Макрон подарував Франциску перше франкомовне видання Імануїла Канта "Проєкт вічного миру" 1796 року. На першій сторінці книжки є печатка з польськомовним написом "Академічна читальня у Львові". Такі печатки ставлять книгозбірні на власні примірники. 

Академічна читальня у Львові - це польське студентське наукове товариство, що існувало у Львові з 1867 до 1939 року. Ця читальня не має нічого спільного з університетською бібліотекою, а є приватним зібранням.

 

Зображення книжки з печаткою опублікував у Twitter кореспондент французької католицької газети La Croix Лю Бесмонд де Сенневіль. У коментарях до його посту прозвучали запитання щодо шляху цієї книжки з львівської бібліотеки до рук Президента Франції. Звучали версії, що книжка могла бути викрадена "німцями, росіянами або французькими колаборантами" в часи Другої світової війни.

Водночас, керівник Польського інституту міжнародних відносин Славомір Дембскі закликав провести додаткові дослідження, перш ніж робити поспішні висновки. "Книгу можна було обміняти ще до Другої світової війни (як дублікат), на іншу книгу з колекції якоїсь іншої бібліотеки", – зазначив він.

Швейцарський журналіст Арно Бедат знайшов докази, що нещодавно у книгарні Hatchuel в Парижі була придбана така ж книга з печаткою "Академічної читальні у Львові". І вона мала ще опис про те, що книга належала книготорговцю Люсьєну Бодіну з 1900-х років.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.